Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. Dzień Postaci z Bajek obchodzimy 5 listopada. Również do naszej szkoły zawitała bajkowa atmosfera. Uczniowie klas I-IV przypomnieli sobie bajki, które towarzyszą im w dzieciństwie. Uczniowie wysłuchali fragmentów bajek, rozpoznawali bajkowe postacie i tytuły bajek . Oglądali fragmenty swoich ulubionych bajek oraz rysowali swoją ulubioną postać z bajki. Ten dzień sprawił  uczniom  wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie sięgać . 

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
Previous Next Play Pause

Nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ogłosić „Dzień Dyni i Halloween” .  W naszej szkole święto to obchodziliśmy w piątek 29 października razem z , wtedy to dzieci klas 1-4 i klas autystycznych poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. Dzieci  miały okazję przekonać się jak smakuje deser dyniowy – dyniowe muffinki, które przygotowała pani Bożena z klasą 4ZET.

Uczniowie z zapałem zabrały się również do prac plastyczno-technicznych pt. ”Dyniowe strachy na lachy”, powstałe piękne prace.

Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy.

image001
image002
image003
image004
Previous Next Play Pause

W dniu 27.10.2021r. odbył się XIX Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Górnym Śląsku organizowany w Muzeum Historii Katowic. Tematem były „Powstania Śląskie”. W konkursie brało udział 6 szkół. Naszą szkołę reprezentowała Roksana Tomala z klasy 8 i Mateusz Kala z klasy 7, który się rozchorował i niestety Roksana sama została na „ placu boju”. Nasza uczennica bardzo dobrze poradziła sobie z qizem i krzyżówką. Ułożyła kompozycje grafiki i uzupełniła ją rysunkami związanymi z walką powstańczą. W czasie obrad Jury zwiedziliśmy wystawę „W mieszczańskiej kamienicy” . Następnie ogłoszono wyniki konkursu. Roksanka zajęła III miejsce. Gratulujemy!!!

 

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
Previous Next Play Pause

Uroczystość Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych to czas, kiedy uczniowie naszej szkoły uczeni są pamięci o ludziach, którzy już zmarli, ale powinni zostać w pamięci. Co roku uczniowie zapalają znicze i składają wykonane w szkole pod okiem nauczycieli wiązanki między innymi pod pomnikiem Andrzeja Mielęckiego w ramach akcji „Szkoła pamięta”. Podopieczni klas dla uczniów z autyzmem dbają od wielu lat o grób Pierwszego Wojewody Śląskiego - Józefa Rymera oraz polskiego lotnika - Michała Scipio del Campo.

swietozmarlycht001
swietozmarlycht002
swietozmarlycht003
swietozmarlycht004
swietozmarlycht005
swietozmarlycht006
swietozmarlycht007
swietozmarlycht008
swietozmarlycht009
swietozmarlycht010
swietozmarlycht011
swietozmarlycht012
swietozmarlycht013
swietozmarlycht014
swietozmarlycht015
swietozmarlycht016
Previous Next Play Pause

W dniu 26 października uczniowie klasy 7B i 8A postanowili kolejny raz pojechać na wycieczkę w ramach realizacji projektu „Parki i ogrody przez cztery pory roku”. Tym razem miejsce ich wyjazdu to Park Zadole w Katowicach. Najciekawsze miejsce i zupełnie nowe doświadczenia z tym związane to tężnia solankowa w tamtejszym parku. Jest to miejsce rekreacyjne stanowiące zewnętrzne lecznicze inhalatorium. Tężnia wzbudziła w uczniach ciekawość poznawczą szczególnie u Pawła, który z zainteresowaniem obserwował ścianę tężni i kropelki wody solankowej pomiędzy gęstymi gałązkami brzozowymi.

Otoczenie parku to oczywiście piękny koloryt jesiennych liści i błękit nieba pomiędzy drzewami w tym jakże pogodnym dniu końca października. Nie zabrakło widoku wody w pobliskim stawie i sporej ilości dzikich kaczek pływających po powierzchni wody. Oczywiście było też trochę rekreacji ruchowej edukacyjnej.

Uwieńczeniem wycieczki było spotkanie w miejscu jakże ciekawym i przyjaznym dla zmysłów wzroku, słuchu, powonienia i smaku czyli w studenckim klubie Panorama. Jak to zwykle bywa po zakończonej aktywności poznawczej i fizycznej warto spotkać się przy stole przy wspólnym piciu herbaty. Wystrój tego miejsca przypadł do gustu naszym uczniom.

Na koniec udaliśmy się na pobliski przystanek komunikacji miejskiej skąd wróciliśmy do szkoły aby kontynuować zajęcia w tym jakże udanym dniu nauki w swoich klasach.

parkzadolet001
parkzadolet002
parkzadolet003
parkzadolet004
parkzadolet005
parkzadolet006
parkzadolet007
parkzadolet008
parkzadolet009
parkzadolet010
parkzadolet011
parkzadolet012
parkzadolet013
Previous Next Play Pause

W piątek 22 października zakończyliśmy CodeWeek 2021 czyli Europejski Tydzień Kodowania.
Cały tydzień, uczniowie, którzy chcieli rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem, mieli do tego szereg możliwości. Kodowanie odbywało się „na dywanie”, na papierze i za pomocą komputera, wykorzystując różne aplikacje. Na podsumowanie CodeWeek 2021 uczniowie uczestniczyli w lekcji ze SkriBotami. Chętnie stawiali czoła przygotowanym zadaniom i uczyli się współpracy. Dla wszystkich była to dobra zabawa oraz nabywanie nowych doświadczeń w pierwszych krokach programowana.

Szkoła otrzymała certyfikat za udział w tym wydarzeniu.

Nasza szkoła włączyła się do akcji „#SzkołaPamięta” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, której finał przypadł na 29 października 2021r. 

 

W piątek 15.10.2021 roku uczniowie klas z autyzmem i klasa 4 ZET wraz z wychowawcami  wybrali się do Muzeum Śląskiego. W zabytkowym budynku dawnej stolarni wcielili się w postać Tomka Wilmowskiego, bohatera powieści autorstwa Alfreda Szklarskiego. Tropem młodego podróżnika, co prawda bez plecaków, ale za to  z notatnikami w dłoniach za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań wyruszyli odkrywać świat. Podczas tej niezwykłej wyprawy mieli okazję zwiedzić różne kontynenty, poznać  zamieszkujące je plemiona, owady i zwierzęta. Mogli zbudować wioskę Masajów, rozpoznawać zapachy, posiedzieć przy ognisku w tipi. Nie lada frajdą nie tylko dla uczniów, ale i ich opiekunów było szukanie ukrytych pieczątek i przybijanie ich w notatniku podróżnika. Na koniec wyprawy czekało ich rozwiązanie zagadki zniknięcia Tomka. Naszym podróżnikom się to udało, ciekawe czy Wam również?
natropietomkat001
natropietomkat002
natropietomkat003
natropietomkat004
natropietomkat005
natropietomkat006
natropietomkat007
natropietomkat008
natropietomkat009
natropietomkat010
natropietomkat011
natropietomkat012
natropietomkat013
natropietomkat014
natropietomkat015
natropietomkat016
natropietomkat017
natropietomkat018
Previous Next Play Pause