Uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej: 2a, 2b oraz 3 aktywnie spędzają czas poznając uroki jesieni. Dzieci biorą udział w akcji zbierania kasztanów i utrwalają przez doświadczenie informacje o zmianach zachodzących w przyrodzie o tej porze roku. Przypominają sobie, po co z drzew spadają kasztany czy żołędzie i dlaczego zwierzęta je gromadzą. Oglądają piękne barwy jesieni, szukają kolorowych liści i zastanawiają się, dlaczego drzewa te liście gubią. Zaś po powrocie do szkoły próbują oddać urok przyrody w swych twórczych pracach, na przykład tworząc drzewa z kolorowego ryżu, jak nauczyła ich Pani Beata.
Nie zapominają też o świętach przypadających w tym czasie: Dniu Chłopca, z okazji którego wybrali się do kina, Świecie Edukacji, a potem także innych.
Fajnie jest jesienią!
image001
image002
image003
image004
image005
image006
Previous Next Play Pause

W piątek 28 października zakończyliśmy CodeWeek 2022 czyli Europejski Tydzień Kodowania. U nas w szkole nie był to tylko tydzień, ale przez cały miesiąc uczniowie, mogli rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem. Kodowanie odbywało się m.in. na macie, papierze, za pomocą tablicy multimedialnej oraz z wykorzystaniem gry Scottie Go! Edu zakupionej w ramach „Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie również uczestniczyli w warsztatach z programowania robotów Photon oraz z druku 3D. Chętnie stawiali czoła przygotowanym zadaniom i uczyli się współpracy. Dla wszystkich była to dobra zabawa oraz nabywanie nowych doświadczeń w pierwszych krokach programowania.

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
image010
image011
image012
image013
image014
image015
image016
Previous Next Play Pause

Symetria w przyrodzie – podczas lekcji terenowej matematyki uczniowie poszukiwali symetrii w przyrodzie. Wykorzystując aparat cyfrowy zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości wykonywali zdjęcia roślinom symetrycznym.

image001
image002
image003
Previous Next Play Pause

13 października odbyły się warsztaty z druku 3D przeprowadzone przez Agencję Szkolno - Przedszkolną LUPUS.

Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z techniką tworzenia obrazków 2D i 3D. Mieli wytłumaczone i pokazane jak działa drukarka 3D, czym różni się od zwykłej drukarki oraz z jakiego tworzywa można drukować. Najciekawsze okazało się co można wydrukować, od małych elementów jak zabawki po ogromne domy przez żywność.
Uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć wydrukowane przedmioty.

Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z możliwościami nowoczesnych technologii, pokazanie praktycznego przykładu zastosowania robotyki, druku 3D oraz rozwijanie ich umiejętności kreatywnego, analitycznego i przestrzennego myślenia.

Szkoła dostała na pamiątkę wydrukowane przedmioty.

Bardzo dziękujemy za ekstra pokaz!

0
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
Previous Next Play Pause

Klasa 2B rozpoczęła realizacje Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Nauka w plecaku-wirtualne podróże”. Jest on objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 Czy można podróżować …wirtualnie? Oczywiście. Pandemia pokazała, iż uczyć się, pracować czy podróżować można właśnie w ten sposób. Zdalnie, wirtualnie. Nie bez powodu mówi się, że podróże kształcą. Podczas wycieczki (nawet tej wirtualnej) dzieci mogą poznać nowy region czy miasto, kraj czy kontynent.  Zagłębić się w ciekawostki, historię, obyczaje. Wzbogacać i usystematyzować swoją wiedzę. Zdobyć nowe  umiejętności. Bowiem „ dla chcącego –nic trudnego”.

Pierwszy realizowany etap „Nauki w plecaku” to: Projekt Afryka. Uczniowie klasy 2B przygotowali się do realizacji zadania bardzo starannie. Zgromadzili niezbędne materiały. Obejrzeli wirtualną lekcję prowadzoną przez autorkę projektu oraz wykonali wielką mapę konturową Afryki. Dobrali zwierzęta czarnego lądu oraz poznali życie w oazie. Cieszymy się ze wspólnej pracy, zabawy i wspólnego zdobywania wiedzy.

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
image010
image011
Previous Next Play Pause
 

Od wielu lat grupa uczniów klas autystycznych opiekuje się grobem pierwszego wojewody śląskiego Józefa Rymera oraz zapomnianym grobem włoskiego lotnika Michała Scipio Del Campo. Uczniowie klasy III a oraz VIII b z pomocą nauczycieli uporządkowali płyty nagrobne, zapalili znicze i złożyli wykonane  przez siebie w szkole ekologiczne wiązanki z suszonych i świeżych roślin. Pamięć o zmarłych uczciliśmy krótką modlitwą i chwilą ciszy.

W Dzień Zaduszny uczniowie klasy VIII b udali się ze zniczami pod Pomnik Andrzeja Mielęckiego oraz Pomnik Harcerzy Śląskich.

Pamiętajmy o naszych bliskich i ludziach, którzy swoim życiem dali świadectwo patriotyzmu i walczyli za naszą wolność.

nacmentarzu001
nacmentarzu002
nacmentarzu003
PNPC2001
PNPC2002
PNPC2003
PNPC2004
Previous Next Play Pause

 

Do ciekawego Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” przystąpiły dotychczas dwie klasy dla uczniów z autyzmem: III a i VIII b. W ciągu roku szkolnego uczniowie z pomocą nauczycieli zobowiązują się do wykonania 20 zadań związanych z lokalną i międzynarodową identyfikacją narodową, z patriotyzmem.

Pierwszym zadaniem jest wykonanie rabaty z roślinami. Uczniowie z pomocą opiekunów zasadzili na grządce mnóstwo cebulek wiosennych kwiatów. Były to krokusy, żonkile, tulipany, szafirki, hiacynty i przebiśniegi. Jesień to czas sadzenia tych cebulek.  Zasadziliśmy je w wytłaczankach po jajkach, które rozmokną i rozpuszczą się w glebie. Cudownie będzie obserwować kwitnące wiosną roślinki.

PNPC001
PNPC002
PNPC003
PNPC004
PNPC005
Previous Next Play Pause

 

„UMARŁYCH WIECZNOŚĆ DOTĄD TRWA

DOKĄD PAMIĘCIĄ IM SIĘ PŁACI”

 WISŁAWA SZYMBORSKA

1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. W tym szczególnym dniu odwiedzamy groby naszych bliskich, dekorujemy je kwiatami i zapalamy znicze, które mają symbolizować pamięć o nich.

Znicze zapalane są również na grobach i pomnikach poległych żołnierzy, powstańców, osób szczególnie zasłużonych dla naszego kraju, regionu.

Klasa VII odwiedziła Pomnik upamiętniający miejsce śmierci Andrzeja Mielęckiego  którym od lat opiekuje się nasza szkoła. W tym miejscu, 17 sierpnia 1920 r został zamordowany przez bojówkarzy niemieckich, niosący pomoc rannym w zamieszkach ulicznych, Polski lekarz, dr med. Andrzej Mielęcki – członek Rady Miasta Katowice.   

Uczniowie posprzątali mogiłę, złożyli kwiaty i zapalili znicze.       

image001
image002
image003
image004
image005
image006
Previous Next Play Pause