W tym roku, wzorem lat ubiegłych, przystąpiliśmy do akcji "Szkoła do Hymnu". Społeczność naszej szkoły uczciła w ten sposób odzyskanie niepodległośći przez Polskę w 1918 roku. W 104 rocznicę tego wydarzenia, wspólnie odśpiewliśmy Mazurka Dąbrowskiego.

 

 
 
 

02 listopada 2022 r. został rozstrzygnięty konkurs zorganizowany na podstawie twórczości Vincenta van Gogha oraz światowej wystawy multisensorycznej poświęconej w całości jego sylwetce. Zadaniem uczniów było zapoznanie się z serią obrazów Słoneczniki oraz stworzenie dowolną techniką własnego Słonecznika jako dzieła sztuki. Wpłynęło mnóstwo prac, których liczba zaowocowała wystawą wyeksponowaną na półpiętrze naszej szkoły. Uczniowie wykazali się znajomością wielu malarskich technik oraz świetnymi pomysłami, a od kiedy został ogłoszony konkurs, oddawali organizatorom po kilka prac jednocześnie zadając przy tym pytanie, czy mogą zaprojektować kolejne Słoneczniki. Pomysł okazał się więc strzałem w dziesiątkę i umożliwił bezpośrednie obcowanie ze sztuką wspaniałego artysty, natomiast samo wykonanie zadania bardzo wciągające. Komisja biorąca udział przy wyborze prac stanęła przed nie lada wyzwaniem. Po burzliwych naradach zwycięzcami okazali się:

 

Joanna Gawin-kl. VI – miejsce pierwsze

Dawid Miśta-kl. VIII a – miejsce drugie

Weronika Maleńska-kl. V ZET – miejsce trzecie

Wyróżnieni zostali:

Jakub Morawiec-kl. VIII b

Wioletta Sobczyk-kl.V

Martin Kokot-kl. VIII a

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i oczywiście pozostałym uczestnikom !!!

 

 

 
konkursson001
konkursson002
konkursson003
konkursson004
konkursson005
konkursson006
konkursson007
konkursson008
konkursson009
konkursson010
konkursson011
konkursson012
konkursson013
konkursson014
konkursson015
konkursson016
konkursson017
konkursson018
sloneczniki_mini
Previous Next Play Pause

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Dnia 8 i 9 października nauczycielki p. J. Sikora i p. M. Szczechla wybrały się na słynną multisensoryczną wystawę o van Goghu. W późniejszym terminie wystawę odwiedziła p. B. Musiał. Należy podkreślić, że wystawa ma charakter międzynarodowy i była wcześniej prezentowana w najbardziej znanych miastach na całym świecie, takich jak Nowy York, Dubaj, Berlin, Los Angeles, Las Vegas czy Toronto.

Obrazy Vincenta van Gogha, listy pisane przez niego do swojego brata Theo oraz cała biografia jaka została zaprezentowana na wystawie stały się pretekstem do przeprowadzenia lekcji mających na celu przybliżyć uczniom twórczość artysty i zostaną powiązane z międzynarodowym projektem
„Z kulturą mi do twarzy”.

W kolejnym artykule przedstawimy związek między naszą wizytą na wystawie oraz szkolnym konkursem i wyżej wymienionym projektem.

Źródła zdjęć:  zdjęcia i teksty przedstawione na zdjęciach pochodzą z wystawy w Galerii Szyb Wilson.

 

 

 

vangog001
vangog002
vangog003
vangog004
vangog005
vangog006
vangog007
van_mini
Previous Next Play Pause

Późna jesień w przyrodzie i jesień życia osób starszych.  Seniorów, którzy najlepsze lata życia mają już za sobą. Często żyją wspomnieniami. Mieszkańcy Domu Seniora ( DPS nr 2 w Sosnowcu) zostali dziś odwiedzeni przez uczniów naszej szkoły. Bardzo czekali na to spotkanie. Spotkanie, które dla tych starszych, schorowanych i często bardzo samotnych osób jest odmianą w monotonii dnia codziennego. 

Nasi uczniowie: Remek z klasy 2 B, Zuzia z klasy 6 oraz Mateusz z klasy 8 zabrali ze sobą przygotowane wcześniej życzenia, z okazji zbliżającego się dnia Seniora.  To spotkanie to prawdziwa integracja pokoleń. Przy słodkościach i  z niekończącymi się opowieściami… Seniorzy uświadomili naszym uczniom, iż czas biegnie nieubłagalnie . Natomiast uczniowie poprzez to spotkanie uczyli się szacunku, empatii, a to niezmiernie ważne. Zrozumieli, że warto pomyśleć o tych, którzy potrzebują naszej uwagi. Pensjonariuszach Domu Pomocy Społecznej, samotnych, niepełnosprawnych.

Już ustaliliśmy, iż następne spotkanie „Bez barier wieku” odbędzie się jeszcze w tym roku. W grudniu.

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
image010
image011
Previous Next Play Pause

Uczniowie klasy VI zakończyli realizację bloku tematycznego - Mierzenie. Dokonywali pomiarów z użyciem różnych pomiarów miar. Kształtowali umiejętność szacowania i oceniania „na oko” długości przedmiotów i odległości. Używając własnych ramion, dłoni, stóp mierzyli długość i szerokość ławki, wzrost kolegi, wysokość krzesła, długość sali, szerokość tablicy. Poznali dawne jednostki długości, m.in. piędź, łokieć, sążeń, stopa, jard itp. Podsumowując blok tematyczny w większości uczniowie zdobyli odznakę „Starszego Geodety”.

 

mierzenie001
mierzenie002
mierzenie003
mierzenie004
mierzenie005
mierzenie006
mierzenie007
mierzenie008
mierzenie009
mierzenie010
Previous Next Play Pause

5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie klas młodszych: 2a, 2b i 3 spotkali się z tej okazji, aby wspólnie uczcić to święto. Na dużym ekranie naszej pięknej nowej tablicy interaktywnej obejrzeliśmy 2 krótkie  bajki: "Małą Syrenkę" oraz "Śnieżkę". Nie zapomnieliśmy też o bajkowych książkach, których fragmenty wspólnie czytaliśmy. Uczniowie klasy 3 sami odczytywali tytuły książek. 

Dodatkowo, dzieci wzięły udział w krótkim konkursie wiedzy o baśniach i ich bohaterach. Pani Edyta zadawała im czasem podchwytliwe pytania, jednak nikt się nie poddał, wszyscy dzielnie odpowiadali na pytania.
To było bardzo miłe spotkanie!
image002
image003
image004
image005
image006
image007
Previous Next Play Pause

                         “Znać inny język to jak posiadać drugą duszę.”‒ Karol Wielki

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Uczniowie klasy 8 zrobili dekorację wykorzystując gotowe materiały z grupy Nowocześni nauczyciele języków – innowacje i darmowe materiały związanej z aplikacją Lingos:  https://bit.ly/3S3AJ6P.  Dzięki udostępnionym materiałom dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, np. o tym, jaka litera jest najczęściej używana w języku polskim, które książki są najczęściej tłumaczone na języki obce oraz, że sporo języków zagrożonych jest wyginięciem.

13 listopada będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych i ćwiczyć na kolejnych lekcjach języka angielskiego wymowę łamańców w tymże języku. Łamańce w języku polskim dobrze znamy. Przykładowy, popularny łamaniec w języku angielskim:

She sells sea shells on the sea shore…”

Zdajemy sobie sprawę z tego jak ważna jest znajomość języków obcych we współczesnym świecie. Dlatego jako szkoła przystąpiliśmy do kolejnej edycji nauki z InstaLingiem: https://instaling.pl/ oraz rozwiązywania ćwiczeń z Lingosem: https://lingos.pl/  Na zajęciach w klasie 7  dzięki InstaLingowi mieliśmy ostatnio okazję również tłumaczyć angielskie słowa na język ukraiński.

lingos001
Previous Next Play Pause
Listopad to miesiąc refleksji o przemijaniu i wspominaniu tych, którzy już odeszli.
 
Dla dzieci temat śmierci jest bardzo odległy i abstrakcyjny, niestety w pewnym stopniu towarzyszy nam on od najmłodszych lat. Każdy z nas, czy to mały, czy duży, musi w ktorymś momencie życia pożegnać kogoś, kto był dla niego ważny. Jednak wiemy o tym, że wspomnienia o tych niezwykłych osobach, zostaną z nami na zawsze. Musimy nauczyć się przeżywać stratę oraz szanować pamięć o naszych zmarłych.
 
W Dzień Zaduszny uczniowie klas 2a i 3 wraz z wychowawczyniami odwiedzili cmentarz na ulicy Sienkiewicza w Katowicach. Wizyta ta była dla dzieci ważną lekcją tradycji i szacunku do zmarłych, ale także ciekawą lekcją historii.
 
Dzieci postawiły znicze na grobach znanych i szanowanych Katowiczan. Panie nauczycielki opowiedziały im ich życiorys i czasem niezwykłe okoliczności ich śmierci. Dzieci dowiedziały się, kim był zmarły tragicznie pod kołami pociągu i do dziś wspominany aktor, Zbigniew Cybulski, kim była nioedżałowana Krystyna Bochenek, która zginęła w strasznej Smoleńskiej katastrofie lotniczej. Poznały sylwetkę śląskiego reżysera Kazimierza Kutza oraz wspaniałych kompozytorów Wojciecha Kilara i Henryka Góreckiego, a także autora książek dla dzieci Alfreda Szklarskiego i zasłużonego dla Śląska działacza kulturalnego Stanisława Ligonia. 
 
Ważnym punktem tego spaceru była lekcja kultury dla naszych uczniów i zasad zachowywania się w tym szczególnym miejscu.
 
Mamy nadzieję, że zapamiętają ją na długo.
image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
Previous Next Play Pause