BohaterON w Twojej Szkole to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię!. Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.

              W ramach akcji BohaterON w Twojej Szkole uczniów klas V-VI obejrzeli i wysłuchali słuchowiska „Mały” roznosiciel nadziei - wprowadzając uczniów w powstańczy klimat, odpowiadając na pytanie, jaką rolę w powstaniu pełnił tytułowy „roznosiciel nadziei”. Natomiast uczniowie klas starszych obejrzeli program nauczyciela Arkadiusza Patera „Co za historia” - opowiadający o zagadnieniach dot. Powstania Warszawskiego. Ponadto nie wychodząc z sal lekcyjnych, odbyli wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego oraz poznali sylwetki wybranych Powstańców Warszawskich, którzy nadal są wśród nas. Wszystkie działania związane z akcją BohaterON poprzedzone były szeregiem lekcji o tematyce patriotycznej, uświadamiających ogromną rolę i poświęcenie uczestników Powstania Warszawskiego.

              Wzruszeni losem polskich żołnierzy uczniowie kl. VIII Dawid Rasek oraz Mateusz Kala zaangażowali się w przygotowanie podziękowań oraz życzeń dla bohaterów poprzez nagranie filmiku, które zostały zamieszczone na portalu „DUMNI z Powstańców” w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON - akcji „Kartka dla Powstańca”.

              Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w tej pięknej lekcji patriotyzmu i historii naszej Ojczyzny, a nade wszystko wyrazić wielką wdzięczność naszym Powstańcom.

                                                                                                                                 - Dziękujemy.

 

 

bohateron001
bohateron002
bohateron003
bohateron004
bohateron005
bohateron006
bohateron007
bohateron008
Previous Next Play Pause
fasolki001
fasolki002
fasolki003
fasolki004
fasolki005
fasolki006
fasolki007
fasolki008
fasolkii001
Previous Next Play Pause

Fasola, z której możemy być dumni! Nasz narodowy skarb, który w czasach zaborów podtrzymywał w narodzie ducha patriotyzmu: fasola z orzełkiem.

              To specjalny rodzaj fasoli wyhodowany na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Jej historia splata się z losami Polaków zamieszkujących tereny Wołynia, Podola, Pokucia…. Za jej posiadanie groziły surowe kary ze śmiercią lub zsyłką na Syberię włącznie. Ponieważ plamka na ziarenku do złudzenia przypomina orła z rozpostartymi skrzydłami. Dla tysięcy Polaków zesłanych w XIX w. na katorgę była to namiastka utraconej ojczyzny.

              Uczniowie Naszej Szkoły z okazji Odzyskania Święta Niepodległości symboliczne ziarenka zasadzili do ziemi. Sadzenie fasoli poprzedzała lekcja podczas, których dowiedzieli się jak w czasach zaborów walka o polskość i bycie Polakiem przeniosła się także do… kuchni. Jednym z przykładów podtrzymywania tradycji narodowych było przygotowywanie potraw z użyciem niepozornego, jak mogłoby się wydawać, nasiona rośliny strączkowej zwanej polską fasolą z orzełkiem.

              Klasy IIb, VIa oraz VIIIa AUT zobowiązały się do dbania i zapewnienia im dobrych warunków. Teraz zostało tylko podlewać i obserwować jak pięknie rośnie nam fasola. Czekamy  z niecierpliwością na pierwsze zielone łodygi oraz efekty...  Jeżeli uda nam się zebrać jakieś plony, to chcemy powrócić do tego zapomnianego patriotycznego obyczaju i rozpowszechnić go w naszej Małej Ojczyźnie.

              Fasola z orzełkiem nie jest po prostu kolejną niezwykłą odmianą. Ona jest super-niezwykła, bo łączy w sobie wszystko to, czego najnowsze odmiany mogą się nigdy nie doczekać: tradycji oraz historii.

Sadzenie fasoli to kolejny etap innowacji pedagogicznej pt. „Świat wokół Nas”.

 W naszej szkole realizujemy Ogólnopolski  Program Edukacyjny „Czyściochowo”  organizowany przez firmę Rossmann w ramach projektu Rossnę Junior.

W dniu 15 listopada wprowadziliśmy elementy programu, które zostały zrealizowane w formie zabaw i gier edukacyjnych. Udało nam się też ‘przemycić” elementy dydaktyki i z literek magnetycznych układaliśmy wspólnie nazwę realizowanego programu. Dzięki tym działaniom utrwaliliśmy nawyki higieniczne i przekonaliśmy naszych uczniów, iż higiena osobista to jeden z bardzo ważnych elementów codziennego życia, który znacząco wpływa     na  nasze zdrowie.  To ważne nie tylko teraz lecz zaprocentuje w dorosłym życiu.

Nie brakło kolorowanek, filmów dydaktycznych oraz tematycznej piosenki. Wszyscy pracowali zgodnie. Dziś gościnnie oprócz klas: 2B i 6 elementy programu realizowali uczniowie klasy 8A.

image001
image002
image003
image004
image006
image007
Previous Next Play Pause

W czwartek 10 listopada z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości nasza szkoła jak co roku włączyła się w akcję Szkoła do Hymnu. O godzinie 11:11 uczniowie wraz z nauczycielem uroczyście odśpiewali hymn Polskiw ramach akcji "Szkoła do hymnu2022." Uczniowie klasy IIb, III, IIIAUT, V, VII i VIII przygotowali i zaprezentowali przedstawienie muzyczno-poetyckie z okazji Święta Niepodległości.

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
image010
image011
image012
image013
Previous Next Play Pause

Złota polska jesień zachwyca magicznymi kolorami, promieniami słońca. Drzewa pokrywają się całą gamą barw, a krajobrazy wyglądają wprost magicznie. To okazja do podejmowania działań kreatywnych i niebanalnych. Uczniowie klasy V i VII wybrali się na spacer do pobliskiego lasu. Uczniowie wykonywali zadania, wyszukiwali okazy przyrodnicze, rozwiązywali zagadki. Rozpoznawali i nazywali drzewa i krzewy. Lekcja w terenie nie tylko aktywizowała wszystkich uczestników, ale również była okazją do niecodziennych zajęć z nauką przez ruch i zabawę. Uczniowie i nauczyciele bardzo miło i kreatywnie spędzili ten dzień.

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
Previous Next Play Pause

Sadzimy cebulki - efekty wiosną 2023 r.

  W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła po raz pierwszy, włączyła się w „Projekt Krokus” koordynowany przez Żydowskie Muzeum Galicji, a zainicjowany przez Holocaust Education Trust Ireland.

  18 października 2022 r. posadziliśmy cebulki żółtych krokusów w szkolnych skrzynkach Ogrodu Społecznego Muzeum Śląskiego, aby upamiętnić dzieci różnych narodowości – ofiary Holokaustu. Sadzenie krokusów poprzedzała lekcja podczas, których uczniowie dowiedzieli się  o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście oraz oglądali film dokumentalny  „W imieniu ich matek – Irena Sendlerowa”. 

   Projekt jest lekcją historii oraz nauką o tolerancji i szacunku, a także pozwala poznać skutki dyskryminacji i wykluczenia innych nacji, bez względu na różnice religijne i kulturowe.

 Teraz z niecierpliwością czekamy na wiosnę. Bo przecież żółty krokus (kolor) to radość i też  symbol tego, że nadzieja nigdy nie umiera.

Projekt realizowany jest przez uczniów klasy VI oraz uczniów klasy VIII we współpracy z p.Iloną K.-R. oraz p. Joanną L.

#SzkołaPamięta

 

 

 

krokus001
krokus002
krokus003
krokus004
krokus005
Previous Next Play Pause

Uczniowie naszej szkoły w ramach realizacji zadania modułu III z Projektu Międzynarodowego „Z kulturą mi do twarzy” brali udział w zbiórce kasztanów. Zbiórka stała się doskonałym sposobem na wspólne spędzenie czasu i przypomnienie, że Warto Pomagać. Uczniowie zbierali kasztany na boisku szkolnym, a także w parku podczas spacerów jesiennych.

Uczniowie z młodszych klas wykorzystywali każdą przerwę na przyniesienie do miejsca zbiórki choćby jednego kasztanka. Uczniowie klas starszych, zwłaszcza Dawid pomagali przenosić pudła pełne kasztanów. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie się w akcję.

Zebrane kasztany przekazaliśmy do Filii nr 5 Biblioteki w Dąbrowie Górniczej, która zorganizowała zbiórkę. Pieniądze ze sprzedaży kasztanów trafiły na subkonto podopiecznego Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”- Marcelka, który jest w trakcie chemioterapii.

 

 

 

fundacja001
fundacja002
fundacja003
fundacja004
Previous Next Play Pause
 

Jak co roku Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” organizuje świąteczną akcję pieczenia pieników na rzecz Anielskich Podopiecznych. W tym roku po raz pierwszy Nasza Szkoła włączyła się w to piękne przedsięwzięcie, które polegało na pieczeniu pierników i ozdabianiu ich. Wszystkie kolorowe, ręcznie ozdabiane pierniczki będą bezpośrednim wsparciem dla wielu dzieci, które na co dzień doświadczają samotności i odrzucenia.

Serdeczne podziękowania dla kl. VIII B AUT - p. Ilonie oraz p. Grażynie.

Pamiętajmy pomoc uskrzydla!

 

 

pierniki001
pierniki002
Previous Next Play Pause