Fasola, z której możemy być dumni! Nasz narodowy skarb, który w czasach zaborów podtrzymywał w narodzie ducha patriotyzmu: fasola z orzełkiem.

            To specjalny rodzaj fasoli wyhodowany na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Jej historia splata się z losami Polaków zamieszkujących tereny Wołynia, Podola, Pokucia…. Za jej posiadanie groziły surowe kary ze śmiercią lub zsyłką na Syberię włącznie. Ponieważ plamka na ziarenku do złudzenia przypomina orła z rozpostartymi skrzydłami. Dla tysięcy Polaków zesłanych w XIX w. na katorgę była to namiastka utraconej ojczyzny.

            Uczniowie Naszej Szkoły już po raz drugi z okazji Odzyskania Święta Niepodległości symboliczne ziarenka zasadzili do ziemi. Sadzenie fasoli poprzedzała lekcja podczas, których dowiedzieli się jak w czasach zaborów walka o polskość i bycie polakiem przeniosła się także do… kuchni. Jednym z przykładów podtrzymywania tradycji narodowych było przygotowywanie potraw z użyciem niepozornego, jak mogłoby się wydawać, nasiona rośliny strączkowej zwanej polską fasolą z orzełkiem.

            Wszystkie klasy zobowiązały się do dbania i zapewnienia im dobrych warunków. Teraz zostało tylko podlewać i obserwować jak pięknie rośnie nam fasola. Czekamy z niecierpliwością na pierwsze zielony łodygi oraz efekty... Jeżeli uda nam się zebrać jakieś plony, to chcemy powrócić do tego zapomnianego patriotycznego obyczaju i rozpowszechnić go w naszej Małej Ojczyźnie.

            Fasola z orzełkiem nie jest po prostu kolejną niezwykłą odmianą. Ona jest super-niezwykła, bo łączy w sobie wszystko to, czego najnowsze odmiany mogą się nigdy nie doczekać: tradycji oraz historii.