Od początku września 2022 roku w szkole realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości". Udział w programie wpływa na rozwój kompetencji twórczych uczniów, myślenie matematyczne, wnioskowanie i kojarzenie. Zastosowanie zakupionego sprzętu pozwala uczniom wykorzystywać wiele zmysłów w tym samym czasie (wzrok, słuch), dzięki czemu łatwiej uczą się i zapamiętują.

Aparat fotograficzny zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości bardzo zainteresował uczniów. Podczas zajęć technicznych oraz informatyki, poznali budowę aparatu, dowiedzieli się o jego parametrach technicznych i zapoznali się z jego podstawową obsługą oraz zaplanowali sposoby wykorzystywania go na zajęciach lekcyjnych i uroczystościach szkolnych. Również w uroczystościach szkolnych i na lekcjach muzyki wykorzystywany był mikrofon.

Nasza szkoła w ramach programu posiada 10 zestawów gry Sottie Go! Edu oraz 2 roboty – Photon. Zestawy gier jak i zabawa z robotem Photon były idealnym wstępem do nauki programowania, aby uczniowie mogli lepiej zrozumieć język programowania- Scratch.

Uczniowie poszerzali swoje kompetencje techniczne biorąc udział w zajęciach, podczas których powstawały z wykorzystaniem lutownicy elektroniczne przedmioty np. świecąca choinka czy kostka do gry, wykorzystując drukarkę 3D projektowali i drukowali różne przedmioty użytkowe, postaci, serduszka, koniczynki. Uczyli się określać problem, wymyślać rozwiązania oraz testować i modyfikować prototypy, aby ulepszyć pomysły. Zdobywali umiejętność obserwacji poprzez zbieranie danych o problemie i modyfikowanie rozwiązania tak, aby spełniało potrzeby innych, ponadto uczyli się współpracować w grupie.

Były również prowadzone zajęcia kulinarne podczas, których uczniowie samodzielnie przygotowywali różnego rodzaju posiłki, piekli ciasta, pierniki, smażyli naleśniki, racuchy.


Korzyści z Laboratoriów Przyszłości:

 Z perspektywy szkoły i nauczyciela:

  • Sfinansowanie nowoczesnego wyposażenia - nie tylko wymaganego, ale również dodatkowego, wskazanego przez szkołę.
  • Nowe technologie i eksperymenty, ułatwiające przekazywanie wiedzy.
  • Wsparcie w realizacji podstawy programowej, prowadzeniu kół zainteresowań i zajęć dodatkowych.
  • Rozwój merytoryczny nauczycieli. Sfinansowanie nowoczesnego wyposażenia – nie tylko wymaganego, ale również dodatkowego,  wskazanego przez szkołę.

 Z perspektywy rodzica i ucznia:

  • Zwiększenie zainteresowania dziedzinami technicznymi i ścisłymi;
  • Popularyzacja rozwiązań i umiejętności praktycznych,  połączenie zdobywania wiedzy z przygodą;
  • Odkrywanie i rozwój talentów oraz  inwestycja w  lepszą przyszłość młodych

Zakupiony sprzęt odpowiada naszym potrzebom i wykorzystywany jest w realizacji podstawy programowej, na zajęciach rewalidacyjnych, zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych jak również  w przygotowaniach do konkursów.

Na stronie szkoły została umieszczona informacja o przystąpieniu szkoły do programu.

Również na stronie szkoły, wg wymagań umieszczane były co najmniej jedne zajęcia na miesiąc realizowane z wykorzystaniem sprzętu.

Od 1 stycznia 2023 r. szkoła ma bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej Skriware, która wspiera pracę nauczycieli. Na platformie są udostępnione m.in. gotowe scenariusze zajęć, webinary, prezentacje multimedialne. Materiały te mogą być pomocne w przeprowadzeniu lekcji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym sprzętu zakupionego z programu „Laboratoria Przyszłości”.

Zakupiony sprzęt odpowiada naszym potrzebom i wykorzystywany jest w realizacji podstawy programowej, na zajęciach kulinarnych, rewalidacyjnych jak również  w przygotowaniach do konkursów.