„Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeżeli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie: „Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle?” Oni spytają was: „Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?” Wówczas dopiero sądzą, że coś wiedzą o waszym przyjacielu. Jeżeli mówicie dorosłym: „Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z geranium w oknach i gołębiami na dachu” - nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: „Widziałem dom za sto tysięcy złotych”. Wtedy krzykną: „Jaki to piękny dom!” My jednak, którzy dobrze rozumiemy życie, kpimy sobie z cyfr.”

                                                                                                                                Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę

 

              Jak pięknie cytat z Małego Księcia komponuje się z poprzednim artykułem zatytułowanym Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tymczasem my dorośli nauczyciele postanowiliśmy się pochylić nieco nad dziecięcym światem i przyłączyliśmy się do akcji Przepiszmy to polegającej na przepisaniu i zilustrowaniu całego Małego Księcia. Musimy się Wam przyznać, że zadanie to bardzo nas wciągnęło,
a książeczka stała się nam bliższa teraz niż wtedy, kiedy byliśmy dziećmi. Pewnie dlatego, że odkryliśmy ją na nowo. Niektórzy z nas czują się tak jakby odkrywali ją po raz pierwszy. Drogie dzieci, chcemy ją odkrywać nadal , tylko że razem z Wami, więc bardzo Was prosimy o pomoc w przepisywaniu i tworzeniu ilustracji.

            A jak będziecie kiedyś mieć okazję, pójdźcie na przedstawienie Małego Księcia opowiedzianego światłem i piaskiem. Pani Gosia była i przyniosła Wam stamtąd zestaw do pisania światłem, dzięki któremu niektórzy uczniowie w ten oryginalny sposób uczą się angielskich słówek.

            Minęło już prawie 80 lat odkąd Mały Książę został wydany. Jak się dowiedzieliśmy w Europejski Dzień Języków dzięki materiałom
z aplikacji Lingos, jest to jedna z najczęściej tłumaczonych książek na języki obce. Powiastka filozoficzna, bo tak pozwolimy sobie ją nazwać, przypomniała nam o pięknie róż, przyjaźni, miłości, samotności, o utracie entuzjazmu w dorosłym życiu i o tylu sprawach, że nie jesteśmy w stanie ich Wam tutaj wymienić. Z książki wynika, że my dorośli czasem dużo rzeczy psujemy i pewnie dlatego autor ją napisał. Kiedy będziecie dorośli, sięgnijcie koniecznie po Małego Księcia i odkryjcie jego piękno jeszcze raz!

                                                                           Pozdrawiamy serdecznie,

Miłośniczki Małego Księcia: P. B. Musiał, P. J. Sikora, P. A. Kaczmarek,

P. A Szafran (Obiecałam stworzyć okładkę), P. M. Szczechla

 

malyksiaze001
malyksiaze002
malyksiaze003
malyksiaze004
malyksiaze005
malyksiaze006
malyksiaze007
Previous Next Play Pause