„Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia” – Marek Edelman – ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim

 

 

„Miłość” motywem przewodnim tegorocznej akcji Żonkile

 

W tym roku 19 kwietnia przypadła 79 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Symbolem pamięci tego wydarzenia z wiosny 1943 roku jest żonkil, a to dlatego, że ostatni przywódca zrywu Marek Edelman w każdą rocznicę składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Aby upamiętnić ofiary tego wydarzenia Nasza Szkoła włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile" organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która ma na celu zachowanie pamięci o tym wydarzeniu.

Jak co roku nasza szkoła włączyła się w akcję Muzeum POLIN upamiętniającą bohaterów powstania w getcie warszawskim. Podczas tej edycji zastanawialiśmy się, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Uczniowie klas starszych oglądali film edukacyjny stworzony w stylistyce youtuberskiej - „Muranów – Dzielnica Północna” oraz wręczali nauczycielom i nie tylko przez siebie wykonane żonkile na znak #ŁączyNasPamięć.