23.10.2024 roku już po raz IX odbyło się Spotkanie ze Sportem na Stadionie Śląskim zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Katowicach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 4a i 5a. Na początku uczestnicy wzięli udział we wspólnym treningu muzyczno - ruchowym, a następnie zaliczali 20 konkurencji. Tradycyjnie nie zabrakło słodkości, a na koniec wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali medale oraz nagrody rzeczowe w postaci plecaka i słodyczy. Dziękujemy za zaproszenie i świetną zabawę.

Gratulacje dla wszystkich uczniów!!!

 

Z inicjatywy Klubu Gaja od wielu lat w październiku prowadzony jest program edukacji ekologicznej -Święto Drzewa.  W naszej szkole w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Świat wokół nas” włączyliśmy się czynnie do tej inicjatywy. Uczniowie z klas 1a AUT oraz klasa 5 tradycyjnie „uzbrojeni” w metrowe miarki, kartki i ołówki  mierzyli obwody pni drzew na przyszkolnym placu. Starannie zapisując pomiary na przygotowanych kartkach.  Drzewa w pobliżu szkoły są różnorodne, toteż staraliśmy się  rozpoznawać ich gatunki na podstawie liści oraz wyglądu konarów. Najważniejsze było jednak mierzenie obwodu pni.  Największy obwód drzewa na przyszkolnym placu to 260 cm, a najmniejszy zaledwie 7 cm. Na matematyce klasa 5 obliczała średnie obwodu konarów, natomiast klasa 1 malowała farbami jesienne drzewa w całej palecie barw. Próbowaliśmy obliczyć na tej podstawie wiek drew. Program o nazwie Święto Drzewa zwany zamiennie Dniem Drzewa, którego elementy staramy się realizować w różnorodny sposób to program długofalowy, którego celem  jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości ekologicznej. Daje szerokie pole do działania.  Nasi uczniowie starali się wyróżnić elementy budowy drzewa oraz omówili jak zmieniają się drzewa w różnych porach roku. Przy okazji mierzenia obwodów drzew klasa 5 stworzyła drzewka matematyczne, natomiast klasa 1 wykonywała obliczenia na podstawie kasztanów i szyszek, które własnoręcznie zebrano. Poznaliśmy ciekawe słowo dendrologia czyli nauka o drzewach. W realizacji tegorocznego Święta Drzewa pogoda niezwykle nam sprzyjała.

 

 

 

16 października z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca Fundacja WOŚP po raz 8. zorganizowała bicie rekordu w pierwszej pomocy. W inicjatywę włączyły się aż 1 044 instytucje i 116 247 osób na terenie całego kraju! Akcja odbyła się dzięki wsparciu i zaangażowaniu partnera Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” - PZU.

 O godzinie 12:00, 13 uczniów naszej szkoły przez pół godziny prowadziło resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach . Ogólnopolska inicjatywa miała na celu promowanie umiejętności ratujących życie, a nasi uczniowie spisali się w niej na medal! Uczniowie, którzy pobijali rekord to: Sebastian Głogowski, Artur Cimoch,  Julia Troska, Laura Mazurkiewicz, Patrycja Swoboda, Polina Yemelianova, Brajan Głowacki, Patryk Gajda-Herda, Zuzanna Gemza, Marharita Novakovska, Patryk Misztal, Sebastian Giernalczyk, Andrzej Krupa.

  • Udzielanie pierwszej pomocy jest niezwykle ważne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To umiejętność, która może uratować życie w nagłych sytuacjach.
  • Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie!
  • #Ratujemy i Ratujemy i Uczymy Ratować

 

Rozpoczęliśmy już trzeci rok realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Wirtualne podróże –Nauka w plecaku”. Nie od dziś wiadomo, iż najlepiej uczymy się poprzez aktywne, świadome uczestnictwo. Toteż klasa 5 i klasa 7 rozpoczęła przygodę z projektem poprzez aktywne działanie. Potrzebowaliśmy dużej mapy, laptopa oraz….plasteliny. Nasze zadanie nie należało do najłatwiejszych. Wykonywaliśmy modele form terenu utrwalając, niejako przy okazji barwy hipsometryczne. W ten sposób utrwalaliśmy kolory, które na mapach fizycznych są odzwierciedleniem wysokości nad poziom morza danego terenu. Ci, którym udało się wykonać szybko swoja pracę, dodatkowo rysowali modele płaskie w zeszycie. Uczniowie, już w większości dobrze znają legendę mapy, rozumieją symbole. Zarówno w klasie 5  jak i 7 udało nam się wykonanie modeli wzniesień wraz z wyznaczeniem poziomic. Dzięki tym zajęciom uczniowie wspomnianych klas potrafią pracować z mapą. Bez trudu wskazują niziny, wyżyny, góry przypisując barwy hipsometryczne do danej wysokości powierzchni na mapie. Z modeli powstały klasowe wystawki. 

 

Pierwsze dni szkoły nie muszą być trudne! Najlepszym przykładem na to są nasze zajęcia świetlicowe.

Wrzesień rozpieszczał nas piękną pogodą, dlatego dużo czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu. Rozgrywaliśmy emocjonujące mecze piłki nożnej. Szukaliśmy zwiastunów jesieni. 

Obchodziliśmy świetlicowy Dzień Kropki, wykonywaliśmy prace plastyczne oraz korzystaliśmy z naszej ulubionej tablicy interaktywnej. W pochmurne dni spędzaliśmy czas przy grach planszowych, budowaliśmy ciekawe budowle z klocków i integrowaliśmy się ze sobą.  Oglądaliśmy bajki i czytaliśmy interesujące książki.

10 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVII Międzynarodowym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej, który odbył się w Szkole Podstawowej Kpt. Vajdy w Ostrawie, w ramach Europejskich Dni Niepełnosprawności pod opieką Asocjacji Trigon.

Nasza szkoła była reprezentowana przez 4 uczniów z klasy VII i VIII: Joannę Gawin, Zuzannę Gemza, Patryka Misztala i Arkadiusza Ziembickiego. Konkurs dotyczył wiedzy o Holandii i malarstwa Vincenta Willema van Gogha. Składał się z dwóch części: teoretycznej – sprawdzającej wiedzę i praktycznej w formie warsztatów plastycznych. W konkursie uczestniczyły grupy z Polski, Czech oraz ze Słowacji. Reprezentanci naszej szkoły świetnie się spisali. Popisali się wiedzą i niesamowitymi umiejętnościami malarskimi. 

Brawo! Jesteśmy bardzo z Nich dumni.

 

 

Empatia to jedna z kluczowych kompetencji osobistych, na którą zwracają uwagę nie tylko psychologowie i pedagodzy, ale również Rada Unii Europejskiej.

Uśmiech, dobro i życzliwość na co dzień to dobra recepta na pozytywne relacje rodzinne i koleżeńskie. Symbolem Międzynarodowego Dnia Empatii jest żyrafa, która spogląda na otaczający ją świat z wysoka, z innej, szerszej perspektywy.

Obchody Międzynarodowego Dnia Empatii wpisują się w działania profilaktyczne na bieżący rok szkolny „Jesień pełna barw empatii", które zainicjowane są przez pedagogów szkolnych. „Nasza szkoła brała udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Empatii. Pedagodzy przeprowadzili zajęcia w starszych klasach, a uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali empatyczne kolaże z których powstała gazetka, którą można podziwiać na szkolnym korytarzu. Oprócz tego społeczność szkolna ubrała się w kolory, które kojarzą się z empatią – żółty, pomarańczowy i czerwony.

Dziękujemy całej społeczności za udział w akcji, a szczególnie wychowawcą za włączenie się w to przedsięwzięcie.

 

"Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość,
dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych
do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!"

 

15 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Akademia rozpoczęła się od przedstawienia przygotowanego przez uczniów - przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, którzy w humorystyczny sposób zaprezentowali scenki z życia szkolnego. Ich występ wzbudził uśmiechy na twarzach wszystkich zebranych.

Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonywali portrety wybranych przez siebie nauczycieli i dzięki temu powstała piękna galeria prac.

W tym uroczystym dniu nauczyciele otrzymali od uczniów  piękne życzenia, kolorowe kwiaty oraz długopisy.