Dziś, dwa dni przed feriami zimowymi we wszystkich klasach I- VIII w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne w ramach akcji "Bezpieczne ferie", której celem jest podniesienie świadomości uczniów na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego podczas ferii zimowych. Dzielnicowy st. post. Arkadiusz Majcherczyk oraz sierż. Maciej Piekarski z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, przedstawił uczniom najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak unikać niebezpiecznych sytuacji w trakcie zabaw na śniegu, jak odpowiednio się ubierać, aby nie zmarznąć, oraz jakie ruchy należy wykonywać, aby zapobiec ewentualnym kontuzjom. Dzielnicowy zwrócił również uwagę na ważność noszenia odblasków, zwłaszcza w przypadku poruszania się po zmroku i otrzymali porady na temat bezpiecznego korzystania z lodowisk i stoków narciarskich.

Spotkanie z dzielnicowym Arkadiuszem Majcherczykiem było również okazją do omówienia tematu przemocy i nękania rówieśników. Podkreślił, że agresywne zachowanie nie powinno mieć miejsca w żadnym miejscu, w tym w szkole i podczas ferii zimowych. Zachęcał uczniów do zgłaszania przypadków przemocy i nękania, zarówno nauczycielom, jak i rodzicom.

Zajęcia profilaktyczne, miały na celu uświadomienie uczniom, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Dzięki temu spotkaniu uczniowie będą bardziej świadomi zagrożeń i będą wiedzieli, jak się przed nimi bronić, a my nauczyciele będziemy spokojniejsi.

 

 

Myśleliśmy, że po powrocie do szkoły po przerwie świątecznej ferie nigdy nie nadejdą. Czekaliśmy na nie z utęsknieniem, ponieważ to pierwsze ferie w naszym życiu. Mamy wielkie plany: gra na konsoli, wyjście do kina, do sali zabaw, na basen, na kręgle i, o dziwo, jazdę na rowerze. No cóż, nikt nie zabroni nam marzyć.

Okazało się, że te cztery tygodnie minęły bardzo szybko. Uczyliśmy się intensywnie nowych rzeczy, ćwiczyliśmy umiejętności, które już mamy, ale przede wszystkim mieliśmy wiele atrakcji i miłych niespodzianek.

Na samym początku miesiąca spłynęły same miłe wiadomości. Po pierwsze, wraz z VIII klasą zdobyliśmy pierwsze miejsce w konkursie klas na dekorację świąteczną naszej sali lekcyjnej. Zwycięzców wybierały Panie Dyrektor, więc zaszczyt nas spotkał wielki. No, ale w końcu nasza świąteczna dekoracja przekonała do Bożego Narodzenia samego Grincha, więc musiało być dobrze. Druga dobra wiadomość to zajęcie drugiego miejsca Maksa S. w wojewódzkim konkursie plastyczno – technicznym z cyklu „Anioły są takie…” pt. Anioł Przyjaciel organizowanym przez Szkołę Podstawową Specjalną Nr 38 im. Małego Księcia w Zabrzu. Wszyscy jesteśmy dumni z Maksa, jego praca to wielkie arcydzieło!

Na tym niespodzianki się nie skończyły. Odwiedziliśmy Teatr Ateneum i uczestniczyliśmy w przedstawieniu pt. Królowa Śniegu. Było doskonale, interesująco i intrygująco, nietradycyjnie, a gra świateł, która towarzyszyła grze aktorów fascynująca. Bardzo chętnie będziemy wracać do tego teatru.

Do atrakcji nietypowych należy również nagrywanie naszego wokalno- instrumentalnego występu. Nauczyliśmy się piosenki pt. Uroki zimy oraz wybijania rytmu refrenu na instrumencie z ciężkimi (sprawdziliśmy to) sztabkami i byliśmy gotowi do występu. Pan Michał nagrywał nas kilka razy i ostatecznie orzekł, że „jest dobrze”. Na efekty trochę poczekamy, ale na pewno okaże się, że spokojnie możemy myśleć o muzycznej karierze. Niektórzy z nas, mają takie plany.

Gwoździem programu stycznia był bal, na który przybyliśmy w przebraniu, gotowi do karnawałowych szaleństw, którym oddaliśmy się bez reszty. Bawiliśmy się z innymi klasami w naszej szkole i było naprawdę świetnie. W przerwie, mama Wojtka zapewniła nam wszystkim pyszne ciasto, które dodało nam sił do dalszych szaleństw.

Przygotowaliśmy również dla naszych Babć i Dziadków niespodzianki z okazji ich święta – obrazki z sercami do powieszenia nad łóżkiem. Wykonaliśmy również wiele ciekawych prac plastycznych, bawiliśmy się piaskiem kinetycznym i nawlekaliśmy koraliki. Pokonywaliśmy tory przeszkód, gimnastykowaliśmy się i skakaliśmy, jak żabki, gdy tylko była okazja. W chwilach relaksu słuchaliśmy czytanych bajek, opowiadań i historii o ludziach mieszkających w dawnych czasach i tych z  dalekich zakątków świata. Bardzo lubimy te chwile wytchnienia przy dobrej lekturze.

Realizowaliśmy również zadania z naszych wszystkich projektów edukacyjnych.

W ramach projektu Gramy zmysłami kosztowaliśmy różnych smaków: ostry, kwaśny, słodki i słony, bo zadanie brzmiało: akademia smaku. Postanowiliśmy zacząć od podstaw. Realizując projekt Kreatywne prace plastyczne Brajan narysował węglem wielkiego i strasznego dinozaura, a żeby zrealizować projekt Wspólnie mocniejsi – uczymy się przez integrację stworzyliśmy własną grę planszową, wielkoplanszową! Graliśmy w nią tak intensywnie, że w końcu się rozpadła.

              To, że ferie są coraz bliżej poczuliśmy, gdy do szkoły zawitali policjanci, którzy rozmawiali z nami na temat bezpiecznych ferii. Później w klasie wszystko sobie gruntownie powtórzyliśmy. Wiedzieliśmy już, że czas nieograniczonej zabawy i spania do oporu nadchodzi!!!

Życzymy wszystkim radosnych i bezpiecznych ferii!

Do zobaczenia w lutym.

Chłopaki z 1a

Dzień Babci i Dziadka czyli 21 i 22 stycznia to zawsze dzień pełnym uśmiechów, prezentów ale też chwilką zastanowienia nad tymi, którzy, samotnie mieszkają w Domach Pomocy Społecznej. Ich dni są monotonne, podobne do siebie. Smutne. Samotnych, wiekowych, niepełnosprawnych seniorów.  Oni najbardziej potrzebują dobrego słowa, drobnego gestu. Toteż właśnie w styczniu uczniowie klas 3b,
4 i 6 przygotowali dla leciwych pensjonariuszy DPS nr 2 w Sosnowcu karty z życzeniami i kartonowe serca  na Dzień Babci i Dziadka. Karty zostały przekazane do  Domu Seniora.  

Dzięki  realizacji naszego projektu „Bez barier wieku” kształtujemy u naszych uczniów postawy wrażliwe na potrzeby innych. Uczymy empatii. Pensjonariusze Domu Seniora są wdzięczni, iż nasza szkoła o nich pamięta.

 

Czas na podsumowanie konkursu plastycznego pod tytułem „Mój wymarzony strój, mój wymarzony karnawał”. Uczestnicy konkursu  wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Cała feeria barw została przeniesiona na kartki z bloku. Użyto różnych materiałów plastycznych, zastosowano różnorodne techniki. Jury konkursowe długo debatowało bowiem prace były wyjątkowo ciekawe. Laureatami konkursu zostali:  

  1. m-ce  Wiktoria Korzonek
  2. m-ce Filip Herman
  3. m-ce Michalina Nowak

Wyróżnienia otrzymali: Maksymilian Kur, Patrycja Swoboda oraz cała klasa 6 zet 

 

Gratulujemy! Dyplomy i upominki zostaną wręczone już po feriach.

Wystawa pokonkursowa prac odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filia nr 1 w Sosnowcu.

 

 

Glina to wdzięczny materiał. Grupa uczniów klasy II i III autystycznej mieli kolejną okazję do tworzenia małych dzieł z tego materiału pod okiem p. Beaty – instruktora z Pałacu Młodzieży w Katowicach. Uczniowie formowali wazony z plastrów wałkowanej gliny. Z pomocą nauczycieli doklejali na tzw. błocie elementy ozdobne z toczonych wałków, kulek. Na koniec pojawiły się  małe, fakturowe wzory i pierwszy etap pracy zakończony. Na kolejnych warsztatach wazoniki będą malowane i szkliwione.

Wyjście do Pałacu Młodzieży to również okazja do ćwiczenia bezpiecznego poruszania się po mieście i doskonalenia umiejętności społecznych.

 

 

Kolejny etap realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Nauki w plecaku” już za nami. Tym razem podróżowaliśmy przez Polskę śledząc bieg największych polskich rzek.  Podróż odbyła klasa 7. Dzięki niej udało im się poznać  głównie miasta leżące nad brzegami  Wisły i Odry.  Przygotowując się do naszej  wirtualnej podróży przygotowaliśmy wielką konturową mapę Polski. Zaznaczyliśmy na niej kierunki świata oraz pokolorowaliśmy zgodnie z właściwą kolorystyka mapy fizycznej. Zgodnie pracowali wszyscy, nawet uczniowie, którzy zazwyczaj pozostają bierni. Ilustracje poszczególnych miast i regionów umieszczono na mapie. Dzięki tej realizacji  uczniowie potrafią pokazać na mapie wymienione miasta, podać o nich najważniejsze informacje. Bawiliśmy się super, niejako przy okazji zapamiętując i utrwalając wiedzę. W taki oto sposób odbyliśmy wirtualną podróż od źródeł Wisły do Gdańska oraz Odrą poprzez Opole, Wrocław i Szczecin. Kolejny IV, w tym roku szkolnym etap realizacji programu, którego podtytuł to „Nauka w plecaku” już zrealizowany.

 

W kalendarzu świąt nietypowych zainteresował nas Dzień Miłośników Sera przypadający w styczniu.  Był on inspiracją i doskonała okazją do zorganizowania Festiwalu Sera. Celem  przedsięwzięcia było zachęcenie dzieci i młodzieży do spożywania odpowiedniej ilości biała, wzbogacanie wiedzy o tradycjach kulinarnych, utrwalenie konieczności higienicznego przygotowania i spożywania posiłków oraz zgodna współpraca w grupie.  Nasz Festiwal realizowany był w klasie 3b i 7 w ramach  Innowacji pedagogicznej „Świat wokół nas”. Przygotowaliśmy się do niego gromadząc informacje na temat rodzajów i produkcji serów. Rozmawialiśmy o zdrowym stylu życia, piramidzie żywności.  Najciekawszy w przedsięwzięciu  był nasz kącik kulinarny.

Podczas zajęć wiele się działo. Uczniowie wyszukiwali na ekranie sery, próbowali je nazwać oraz odszukać na naszych zdominowanych przez przeróżne rodzaje sera talerzach. Obejrzeliśmy film z zakresu serowarstwa. Były kolorowanki,  ale najważniejszą częścią zajęć była degustacja. Sery białe- twarogowe, mozzarella, oscypki, ser feta, sery pleśniowe, sery podpuszczkowe popularnie zwane żółtymi. Serki Danio, skyry w różnych smakach czy wysokobiałkowe batoniki serowe. Były i takie rarytasy jak ser z orzechami oraz ser w kolorze zielonym. Aby było jeszcze bardziej zdrowo nie brakowało pomidorków koktajlowych, rzodkiewek oraz chrupkiego pieczywa. Było pysznie i kolorowo. Dziękujemy obu paniom dyrektor, za odwiedziny nas podczas zajęć.

 

 

Zabawa karnawałowa czyli bal przebierańców klas I-III to zabawa podsumowująca I semestr nauki. W dniu 16 stycznia na pięknie udekorowanej w balony i serpentyny szkolnej świetlicy, która dziś zamieniła się w salę balową były tańce, pląsy, korowody, konkursy oraz mnóstwo dobrego humoru. Był dzień był przepełniony zabawą, muzyką i radością. Nie narzekano na nudę, 

Uczniowie i ich rodzice zaskoczyli nas pomysłowymi przebraniami. Każdy mógł zaprezentować się na „czerwonym dywanie” choć akurat nasz dywan z bibuły w … kolorze pomarańczowym. Nie zmienia to faktu, iż pokaz karnawałowej mody wypadł wspaniale. Nie brakowało słodkości, napojów bowiem w przerwie między tańcami trzeba było się posilić. Wszystkie klasy zostały też poczęstowane pysznym ciastem, które upiekła, specjalnie na zabawę mama Wojtka z klasy I a. 

Nad bezpieczeństwem wspólnej zabawy czuwali wychowawcy klas I-III oraz wychowawca świetlicy. Na kolejny karnawałowy bal przebierańców musimy poczekać cały rok.