Przyszła pora na prezentację listopadowych zadań realizowanych przez uczniów naszej szkoły w ramach Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego GRAMY ZMYSŁAMI. Zadania dotyczyły sensorycznej matematyki.

              Pierwszoklasiści na zajęciach z wychowawcą utrwalali znajomość cyfr 0 i 1. Najpierw cyfry odrysowaliśmy od szablonu, wycięte posłużyły do kolejnych ćwiczeń. Sprawdzaliśmy ile makaronu i tortellini zmieści się do kubka, miseczki i garnuszka. Ilość odmierzaliśmy za pomocą wybranych miarek. Następnie uczniowie układali i przyklejali makaron i tortellini na cyfrach. Sensoryczna matematyka stała się doskonałą okazją do zaangażowania rąk i rozwijania sprawności manualnej. Gotowe cyfry stały się ozdobą naszej gazetki.

              Natomiast na zajęciach z panią Anią Kaczmarek uczniowie utrwalali znajomość podstawowych figur geometrycznych. Podczas wyklejania kształtów figur produktami spożywczymi, takimi jak: ryż, kasza, płatki, papryka sypka, kminek oprócz nauki dzieci miały okazję doświadczyć różnorodności faktur, dźwięków, zapachów oraz smaków.

              W klasie 8aA chłopcy bawili się masą solną, ugniatali, wałkowali a na koniec wykroili z niej wszystkie cyfry. Po ich wyschnięciu pomalowali je na ulubione kolory, starali się ich nie powtarzać. Teraz kolorowe cyfry służą im do ćwiczeń matematycznych.

Zabawa była przednia więc z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania.

 

sensmat001
sensmat002
sensmat003
sensmat004
sensmat005
sensmat006
sensmat007
sensmat008
sensmat009
sensmat010
sensmat011
sensmat012
sensmat013
sensmat014
sensmat015
sensmat016
sensmat017
sensmat018
sensmat019
sensmat020
Previous Next Play Pause

Na zajęciach techniki uczniowie naszej szkoły wykonywali wraz z panią Agnieszką Szafran świąteczne skrzaty i bałwanki. Postacie te powstawały z kolorowych skarpet oraz różnych skrawków materiałów. 

Tworząc swoje skrzaty dzieci samodzielnie dobierały kolory i dodatki. Do wspólnej zabawy włączyli się także nauczyciele, którzy  przynosili materiały potrzebne do " produkcji " gnomów. 
Prace tak bardzo przypadły wszystkim do gustu, że są już zapisy na kolejny rok. ;) 
image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
Previous Next Play Pause

Klasy VII i VIII 5 grudnia 2022 r. uczestniczyły w aktywnościach 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – jednego z największych festiwali popularnonaukowych w Europie. Katowickie święto nauki to warsztaty, wykłady, eksperymenty naukowe, dyskusje, pokazy dla odwiedzających w każdym wieku. Dla festiwalowej publiczności przygotowano 17 scen, 12 wystaw, 31 debat i rozmów o nauce, 100 warsztatów, 150 stanowisk pokazowych, 202 wykłady. W sali wielofunkcyjnej katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego zostało zaaranżowanych sześć stref wiedzy, poświęconych: przyrodzie, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu, technice oraz sztuce. Główna strefa specjalna była poświęcona węglowi i obecnym wyzwaniom związanym z tym surowcem. Aktywności, które w szczególny sposób zainteresowały i zaangażowały naszych uczniów najlepiej ukazuje poniższa galeria zdjęć.

W ramach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który przypada w dniu 3 grudnia w Chorzowie na Stadionie Śląskim zorganizowano Mikołajki na sportowo dla uczniów z niepełnosprawnościami. Wydarzenie, w którym wzięli udział również uczniowie naszej szkoły odbyło się w piątek 2 grudnia. Uczniowie klasy 2 a wraz z opiekunami- panią Beatą Śmietaną i panią Roksaną Rusinowską wzięli udział w licznych warsztatach świątecznych oraz konkurencjach sportowych.Dzieci pod okiem wolontariuszy miały okazję wykonać ozdoby świąteczne,
m.in. wełniane bombki, świeczniki,, stroiki, gipsowe figurki, pierniczki, kartki świąteczne, choinki z patyczków, a także uczestniczyli w konkurencjach sportowych, takich jak skaczące czapeczki, rzut do celu bombką, czy choinkowe punkty. Zwieńczeniem całego wydarzenia było przybycie Św. Mikołaja, który obdarował wszystkich uczestników prezentami.

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
image010
image011
image012
Previous Next Play Pause

W dniu 21.XI.2022r. odbył się XX Konkurs Wiedzy o Górnym Śląsku organizowany w Muzeum Historii Katowic. Tematem była 100 rocznica
przyłączenia Górnego Śląska do Polski w 1922r. W konkursie brało udział 6 szkół. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8: Laura
Nowak i Dawid Rasek. Na trudne pytania odpowiadali w formie pytań zamkniętych, analizie tekstu źródłowego. Dobrze się bawiliśmy i zajęliśmy IV miejsce.

Gratulacje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2. 12. 2022r w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na ucznia. To bardzo ważny dzień dla uczniów pierwszej klasy, bo od tej chwili stali się oficjalnie członkami naszej szkolnej społeczności.

Zaproszeni goście mogli podziwiać występ artystyczny uczniów, którzy z pomocą naszej Dobrej Wróżki przenosili się do krainy muzyki, nauki i nowej przygody, jaką jest szkoła. Pani v-ce dyrektor mgr Barbara Piasecka wykorzystując symboliczny wielki ołówek oficjalnie pasowała czterech chłopców- Józefa, Alana Dz- P, Filipa i Alana B. na ucznia. Chłopcy przez 3 miesiące nauki nie próżnowali i już pilnie pracowali, co zostało uwiecznione w pamiątkowych albumach, które otrzymali od wychowawcy. Miłym akcentem tego dnia były upominki dla pierwszaków przygotowane przez uczniów najstarszej klasy (ołówki z dedykacjami). Po części oficjalnej uczniowie i towarzyszące im w tym dniu rodziny udali się na słodki poczęstunek.

Wszystkim uczniom życzymy jeszcze raz, by w szkole nigdy nie czuli się samotni, by byli pracowici, jak pszczółki i by zawsze towarzyszył im uśmiech i radość.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

pasowanie001
pasowanie002
pasowanie003
pasowanie004
pasowanie005
pasowanie006
pasowanie007
pasowanie008
pasowanie009
pasowanie010
pasowanie011
pasowanie012
pasowanie013
Previous Next Play Pause

W nagrodę za I miejsce w „Konkursie na najpiękniejszy słonecznik na podstawie twórczości Vincenta van Gogha” uczennica klasy VI Joanna Gawin wraz z opiekunem panią Roksaną Rusinowską wzięła udział w dniu 29.11.2022 w multisensorycznej wystawie prac słynnego artysty. Wydarzenie miało miejsce w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. 
VAN GOGH Multi-Sensory Exhibition to najbardziej innowacyjna forma doświadczania sztuki! Prace słynnego artysty zostały zaprezentowane dzięki technologii Digital Art 360, która przeniosła widzów w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni ekspozycyjnej o powierzchni 2000 m2 miałyśmy okazję zobaczyć setki dzieł i dosłownie zanurzyć się w świecie obrazów. Wszystkie prace artysty były wyświetlane jako wielkoformatowe, tętniące kolorami płótna. Ściany, kolumny, sufit, a nawet podłoga przemieniły się w pasjonującą opowieść o życiu i twórczości malarza. Program wystawy skupił się również na listach Vincenta van Gogha do jego brata Theo. Korespondencja braci stała się bowiem nie mniej ważna niż malarstwo Vincenta. Listy te były niewątpliwie świadectwem talentu literackiego artysty. Cały cykl wizualny wystawy został wzbogacony nastrojową, odpowiednio dobraną muzyką oraz głosem aktora Roberta Gulaczyka, który to wcielił się w postać Van Gogha w znanym filmie „Twój Vincent” (ang. „Loving Vincent”) z 2017r. Wszystko to wprowadziło nas w wewnętrzny świat VAN GOGHA i udoskonaliło wrażenie nowoczesnego obcowania ze sztuką, pozwoliło lepiej docenić kunsztowny styl malarski VAN GOGHA i razem z nim przenieść się do Holandii, Paryża, Arles, Saint-Rémy de Provence oraz Auvers-sur-Oise gdzie powstawały jego największe arcydzieła.

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
image010
Previous Next Play Pause

Zawsze pomagaj innym. Może się okazać, że jesteś jedyną osobą, która to robi. (autor poszukiwany)

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi. J. P. II

Nie sądzę, żebyś kiedykolwiek przestał dawać. Naprawdę nie. Myślę, że to ciągły proces. I nie chodzi tylko o możliwość wypisania czeku. To możliwość dotknięcia czyjegoś życia. O.Winfrey

Święto wolontariusza przypada na 5 grudnia i jest obchodzone na całym świecie. Mimo braku oficjalnego statusu wolontariuszy, zorganizowaliśmy w szkole wiele akcji charytatywnych. Na uwagę zasługuje zbiórka plastikowych zakrętek dla chorych osób przebywających w Hospicjum św. Tomasza Aspostoła w Sosnowcu. W każdym miesiącu bieżącego roku szkolnego udało nam się dostarczyć tam zakrętki. Akcja jest przez nas kontynuowana od wielu lat, czego owocem stało się zaproszenie nas na 25 – lecie Hospicjum.

Uczniów z młodszych klas bardzo cieszy oddanie nawet jednej zakrętki do rąk nauczyciela języka angielskiego. Kiedy wypiją otrzymane w szkole mleko, wyrzucają opakowanie, a zakrętkę oddają (ciągle o niej pamiętając i biegając za nauczycielem).

W zbiórkę zakrętek poza panią Gosią, szczególnie zaangażowali się Artur i Remigiusz z II b, klasa III a, II a, V, VI,  Laura z klasy VIII oraz nauczyciele B. Musiał, E. Folwarczny, I. Kika –Ryszka, B. Zając. Pomyśleliśmy, że ta sama zakrętka, która dla nas nie ma wartości, dla innych ludzi znaczy wiele. A przy okazji w ten sposób wspólnie dbamy o środowisko.

Niedawno zakończyliśmy również zbiórkę książek dla dzieci jednego z polskich szpitali, które dotarły już do adresata. Obecnie tworzymy kartki bożonarodzeniowe dla osób w kryzysie, wiosną zrobimy kartki wielkanocne. Zapewne tych akcji będzie jeszcze wiele. Niektóre z nich już zostały wcześniej opisane na stronie szkoły. Mamy w planie wraz z uczniami przeprowadzić wywiad z wolontariuszami, którzy przybliżą nam temat znaczenia pomagania jeszcze bardziej. Pięknym miejscem do zdobywania wiedzy oraz przestrzenią do pomocy innym jest właśnie szkoła.

Akcje charytatywne mają tak ogromne znaczenie, że znalazły się w jednym z punktów międzynarodowego projektu Z kulturą mi do twarzy – projekt obejmuje Moduł III KOCHAM LUBIĘ SZANUJĘ i punkt 10 Warto pomagać. Kontynuacją działań charytatywnych będzie realizacja punktu 13 – Dzień Chorego z tego samego modułu, gdzie wykonamy kartki dla Hospicjum oraz podziękowania dla personelu medycznego.