W dniu 18.03.2025 roku w naszej szkole na sali gimnastycznej odbył się XII Międzyszkolny Wielobój Sprawnościowy dla dzieci z rocznika 2012 i młodszych. Po uroczystym otwarciu zawodów przez  Dyrektor Szkoły Panią mgr Małgorzatę Gondek uczniowie rozpoczęli  rywalizację w 13 tu konkurencjach sprawnościowych. W zawodach udział wzięły reprezentacje sześciu szkół:  SP nr 55 z Katowic Szopienic, SP nr 39 z Katowic Bogucic, SP nr 60 z Katowic Tysiąclecia, SP nr 61 z Katowic Ligoty, SP nr 30 z Sosnowca oraz nasza szkoła.  Podczas zawodów wszyscy uczestnicy  wykazali się ogromnym duchem walki i rywalizowali z niezwykłą zaciętością. Reprezentacja naszej szkoły po dobrej emocjonującej i wyrównanej rywalizacji okazała się najsprawniejsza i ostatecznie wygrała cale zawody. Na zakończenie Pani Dyrektor mgr Małgorzata Gondek podsumowała całe zawody i wręczyła uczestnikom dyplomy oraz okazjonalne puchary i nagrody. To już czwarty wielobój z rzędu w którym nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce. W XXII Wieloboju sprawnościowym naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Artur z klasy czwartej oraz Julia, Patryk, Nicolas, Brajan i Adam z klasy piątej. 

Cała nasza społeczność szkolna jest bardzo dumna z naszych reprezentantów. Wielkie gratulacje dla wszystkich młodych sportowców.

Klasyfikacja końcowa turnieju:

1 miejsce SP nr 7 z Katowic

2 miejsce SP nr 39 z Katowic

3 miejsce SP nr 61 z Katowic

Ze sportowym pozdrowieniem, nauczyciele wychowania fizycznego.

 

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy zgodnej z tytułem konkursu, z zastosowaniem dowolnej techniki plastycznej. Wszystko zależało od inwencji twórczej naszych uczniów. Praca „Zaczarowany świat wody” pobudziła w uczestnikach wyobraźnię twórczą i ekspresję plastyczną.

 Oto laureaci:

I miejsce: Franciszek kl. IIaA

II miejsce:  Kinga kl. IIIa

III miejsce:  Kamil kl. IVA

Wyróżnienie indywidualne zdobył: Igor kl. VII ZET

 Wyróżnienia klasowe zdobyły klasy: 1a, 1b  

Dyplomy drobne upominki niebawem trafią do laureatów.

 

 

Już po raz trzeci w naszej szkole obchodzimy Światowy Dzień Wody pod patronatem Polskiej Akcji Humanitarnej. Celebrowaliśmy to święto 24 marca w poniedziałek, ponieważ w tym roku wypadało ono w sobotę i nie było innej możliwości realizacji. Nasi uczniowie realizowali Dzień Wody na wiele sposobów. Usystematyzowaliśmy wiadomości i wiemy, iż woda jest niezbędna w każdym aspekcie życia człowieka. Ogromne ilości wody są zużywane każdego dnia w rolnictwie i przemyśle. Nasze zagadki, krzyżówki, kolorowanki oraz budzące wiele śmiechu i zabawy „Foto pod chmurką” pomogły przypomnieć o konieczności oszczędzania wody, tym bardziej, iż klimat się ociepla i w wielu regionach naszego kraju panuje hydrologiczna susza. Obecnie nasi uczniowie rozumieją, iż są współodpowiedzialni za gospodarowanie zasobami wodnymi i ,że warto oszczędzać przysłowiową kroplę wody.

 

 

„Wiosna, wiosna, wiosno ach to Ty” – brzmią zawsze aktualne słowa piosenki Marka Grechuty. W piątek 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W szkole w tym dniu działo się bardzo wiele. Zrobiło się kolorowo, kwiatowo, we wszystkich odcieniach zieleni. Była to również okazja,  aby przypomnieć sobie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie, gdy budzi się ona do życia - rywalizując w quizie „Zwiastuny wiosny”.
Laureatami zostali:

I m. – Zuzanna kl. VIIIa
II m. – Nicolas kl. Va i Kamil kl. IVa
III m. – Oleksandr kl. VIIa

Tematyczne dekoracje, kolorowanki, krzyżówki, plątaninki, zagadki o wiośnie. Wyklejanki, kolorowe kapelusze, bluzki i sukienki z kwiatowym motywem. Były nawet ciasteczka, które kształtem przypominały wiosenne stokrotki. Nie zbrakło tradycyjnej kukły Marzanny, choć wielu nazywało ją też panią Wiosenką. Jednak bez sporu o nazwę, z tą właśnie kukłą klasy autystyczne powędrowały w pierwszym wiosennym dniu na spacer w barwnym korowodzie.

Bawiliśmy się wszyscy wspaniale. Uczniowie, nauczyciele i panie z obsługi. Wszak pierwszy dzień wiosny – to dzień radosny!

 

 Piękna wiosenna pogoda w dniu 20 marca  towarzyszyła nam w wyjeździe do Domu Seniora. W planie mieliśmy zajęcia plastyczne, toteż zaopatrzyliśmy się we wszystko co niezbędne, a szczególnie różnobarwne bibuły. Przywitano nas jak zwykle serdecznie. Tak niewiele  bowiem trzeba, aby efektywnie spędzić czas integrując się z leciwymi seniorami, dla których  nasze wizyty są sporą odmianą w monotonii dnia codziennego. Prace plastyczne, które wykonaliśmy rozjaśniły dosłownie i w przenośni świetlicę w Domu Seniora.

Podczas zajęć  „Bez barier wieku” odwiedziła nas nowa pani dyrektor DPS-u mgr Jolanta Marzec. Nie brakowało wspólnego poczęstunku, nasze uczennice śpiewały, a nawet próbowały swych sił w mini układzie tanecznym. Nasza uczennica Laura, już tradycyjnie  przygrywała nam na pianinie. Podarowaliśmy seniorom kawę i herbatę oraz słodycze, które przekazała dla seniorów pani Asia Sikora.

 Dzięki naszym integracyjnym spotkaniom  młode pokolenie uczy się pozytywnych zachowań w stosunku do starszych, chorych, niepełnosprawnych. Natomiast seniorzy mieli okazję spędzić czas z naszymi uczniami, którzy wnieśli w ich życie sporo radości.  

 

Udział w Międzynarodowym Program Edukacyjnym tym razem zaprowadził nas w wiele ciekawych regionów naszego kraju. Program „Nauka w plecaku” pomógł uczniom  poznać i utrwalić ciekawostki naszego kraju w miastach, miasteczkach. Praca z mapą, mapkami konturowymi, planszą na grubym kartonie z herbami miast oraz pocztówkami. Wirtualna podróż podzielona była na etapy i zrealizowana została w lutym i marcu. W wirtualną podróż wybrała się klasa 7 oraz dodatkowo na prośbę uczennicy Zuzia z klasy 8. Pracowaliśmy z mapą fizyczną oraz rozkładaną mapą, na grubym kartonie, gdzie widniały nazwy miast. Nasze zadanie nie było łatwe. Podczas pierwszej transzy trzeba było odszukać region, odczytać nazwy miast i umieścić na specjalnie przygotowanych przylepcach (rzepach) herby miast pod ich właściwymi nazwami. Na drugim spotkaniu losowaliśmy pocztówki i po odczytaniu nazwy określaliśmy położenie danej miejscowości i układaliśmy pocztówki na mapie fizycznej Polski. Uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze, choć czasem potrzebowali niewielkiej podpowiedzi.  Wszyscy pracowali zgodnie w grupie, pomagali sobie. Program „Wirtualne podróże” znacząco wpływa na rozwój czynnego słownictwa uczniów,  rozwija samodzielność w działaniu oraz doskonali ich umiejętność pracy z mapą.

 

 

 

Na dzisiejszych zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o kocich sprawach.  Zaczęliśmy od zabawy integracyjnej ze słoikiem pełnym pytań.  Następnie wymyślaliśmy imię dla naszych kocich maskotek. Przypomnieliśmy sobie

 najsłynniejsze koty z bajek oraz książek. Oglądaliśmy atlas z rasami kotów oraz ustaliliśmy zasady , jak opiekować się naszymi czworonogami. Najciekawszą częścią zajęć była pogadanka o rodzajach dzikich kotów i ich zwyczajach. Na koniec każdy stworzył swojego kolorowego kotka oraz zbudował dla niego domek z klocków. 

Pozdrawiamy wszystkich miłośników kotów!

Ogólnopolski Program „Zdrowo jem- więcej wiem” jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Narodowego Instytutu Zdrowia. To już 15 edycja, natomiast w naszej szkole realizowany jest po raz trzeci.  Najważniejszym celem  programu jest promowanie postaw prozdrowotnych. Rozumienie i stosowanie w praktyce zasad zdrowego odżywiania, a także zdobywania wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi młodego człowieka. Nie pominięto również i tego, iż w profilaktyce zdrowotnej żywienie i aktywność fizyczna powinny zawsze iść w parze.

Klasy 1a i 1b zrealizowały program dwuetapowo. Na wspólnych zajęciach w styczniu i w marcu. Za każdym razem podczas naszych działań  było aktywnie, zdrowo ciekawie i bardzo smacznie. W styczniu wykonano sałatkę owocową a w marcu kolorowe kanapki. Nie brakło degustacji. Smakowało! Uczniowie obu klas pracowali zgodnie, przy naszych przedsięwzięciach, zdobywali nową wiedzę. Było kolorowo i pysznie.