W ramach realizacji programu edukacji higienicznej Czyściochowa Akademia zrealizowaliśmy blok wiedzy pod hasłem „Z uśmiechem do nawyków higienicznych” czyli wszystko o tym jak dbać o piękny i zdrowy uśmiech. Głównym celem zajęć było wzbogacenie wiedzy w zakresie ważności higieny jamy ustnej oraz motywowanie do świadomego dbania o higienę, jako elementu dbania o własne zdrowie i wizerunek. Toteż w trakcie zajęć podkreślono potrzebę leczenie jamy ustnej i dbania o zdrowy, piękny uśmiech, który przez długie lata jest wizytówką człowieka. Zwrócono także uwagę dzieci na technikę mycia zębów oraz podkreślono jak ważna dla zdrowia zębów jest dieta bogata w owoce i warzywa.

Uczniowie klasy 3b oraz 7, które realizują program Czyściochowa Akademia grupy Rossman nie zawiedli. Przynieśli swoje przybory do mycia zębów na nasze zajęcia. Były szczoteczki (także te elektryczne), różnego rodzaju pasty do zębów: fluorowe, wybielające, smakowe. Białe i barwne. Niektórzy przynieśli nawet swoje ulubione kubeczki. Obejrzeliśmy tematyczne filmy oraz poznaliśmy ciekawostki związane z realizowaną tematyką. Dowiedzieliśmy się, że we wrześniu i w marcu są obchodzone dni związane ze zdrowiem i higieną jamy ustnej. Nie brakło tematycznych prac plastycznych a uczniowie chętnie wypowiadali się o skutecznych sposobach zapobiegania powstawania próchnicy, myciu zębów i konieczności wizyt kontrolnych u dentysty. Na koniec spotkania wszyscy otrzymali „Dyplomy zdrowego uśmiechu”.

Na równe kostki

ją połamiemy

i wszystkie dzieci

poczęstujemy.

Dzisiaj obchodzimy wyjątkowo słodki dzień- Dzień czekolady!! 

Rozmawialiśmy na świetlicy o rodzajach czekolady, ulubionych słodyczach.  Nie zabrakło także degustacji poprzedzonej liczeniem kostek czekolady.

 

 Z czym kojarzy nam się smak czekolady? Zapewne z bardzo miłymi doznaniami smakowymi, z czymś bardzo smacznym, przyjemnym, ale również z dźwiękiem. Chyba wszyscy uwielbiają charakterystyczny trzask łamanej czekolady, prawda? Toteż uczniowie klasy 3b i 7 postanowili już po raz drugi celebrować ten słodki dzień.  

W/w klasy wysłuchały opowieści o plantacji kakaowca, odnajdywali na mapie świata miejsce uprawy tych niezwykłych krzewów bez których czekolady by nie było. Poznali podstawowe składniki oraz wszelkie dodatki do czekolad. Dowiedzieli się, iż kakao zawiera w sobie wysoką zawartość witamin z grupy B, A i E oraz składniki mineralne wapń, potas, fosfor, cynk, żelazo i magnez. Dzięki polifenolom poprawia humor, pracę mózgu oraz układu krwionośnego. Najciekawsza była jednak degustacja. Do naszego wyjątkowo słodkiego spotkanie uczniowie przygotowali się wzorowo. Na naszej wystawie nie brakowało: czekolady gorzkiej, mlecznej, deserowej, batonów polewie czekoladowej oraz owoców. Owoce były różne, toteż postanowiliśmy w podgrzanej roztopionej czekoladzie zanurzać kawałki owoców, które uprzednio nabijaliśmy na wykałaczki. Jednym najbardziej smakowały oblane czekoladą winogrona, innym truskawki. Inni wybierali gruszki, jabłka, pomarańcze lub mandarynki. Ilu uczniów- tyle preferencji smakowych. Możliwość zamoczenia różnych owoców w czekoladzie sprawiała, że na niejednej twarzy pojawił się czekoladowy uśmiech. Ten wyjątkowy, słodki dzień, czyli Światowy Dzień Czekolady uświadomił nam, że owoce w czekoladzie to najlepsze połączenie dwóch smakołyków w historii.

Była to cudowna przygoda dedykowana dzieciom, które kochają czekoladę, a zarazem uwielbiają ciekawe zajęcia. Obecna podczas zajęć pani dyrektor przekonywała wszystkich, iż dorośli też bardzo lubią smak czekolady.

 

 

Jak ważne jest oddychanie czystym, niezanieczyszczonym powietrzem każdy z nas zapewne wie. Smog bowiem, jest bardzo szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Osadza się w płucach, oskrzelach prowadząc do problemów zdrowotnych. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, iż smog wpływa niekorzystnie również na narząd wzroku czy układ krążenia. Trzeba być tego świadomym.  Uczniowie z klas 3b i 7 po raz kolejny wzięli udział w kampanii TAURON   #Weź nie smoguj #Weź oddychaj. 

Celem kampanii, podobnie jak realizowanej w tych klasach Innowacji pedagogicznej „Świat wokół nas” jest podniesienie świadomości ekologicznej, promowanie zachowań, przyczyniających się do poprawy jakości życia.
Nasi uczniowie zapoznali się materiałami umieszczonymi na stronie organizatora kampanii. Obejrzeli filmy TAURON bardzo szczegółowo obrazujący różnice miedzy czystym środowiskiem a tym zanieczyszczonym. Dowiedzieli się  czym jest smog, dlaczego jest niebezpieczny i jak mu przeciwdziałać. Wspólnie wymyślaliśmy hasła zgodne tematyką kampanii. Były kolorowanki, rozsypanki wyrazowe oraz ciekawostki związane ze środowiskiem naturalnym.

 

W dniu 21.03.2023 roku Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XXX – tym Międzyszkolnym Turnieju Koszykówki zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 30 z Sosnowca. Zawody rozpoczęły się uroczystym powitaniem Dyrektora szkoły któremu towarzyszył przedstawiciel Rady Miasta Sosnowiec. Po krótkim wstępie omówione zostały podstawowe zasady i przepisy gry. Następnie odbyło się losowanie po czym drużyny poszczególnych szkół rozpoczęły rywalizację. Mecze trwały 2x7 minut, a grano systemem grupowym. Podczas zawodów wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek, napój oraz torebkę niespodzianek. W turnieju wzięły udział reprezentacje szkół  z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Mysłowic, Siemianowic, Świętochłowic i Katowic.

Mecze były bardzo emocjonujące i wyrównane Odbywały się w duchu zasad  fair play i wzajemnego szacunku co sprawiło że na turnieju panowała bardzo  dobra, wręcz przyjacielska atmosfera.

Reprezentacja naszej szkoły zajęła IV miejsce a nasz zawodnik Marcin z klasy siódmej zdobył I miejsce w konkursie indywidualnym rzutów do kosza na czas zdobywając 14 pkt. w 30 sek. Na zakończenie organizator podsumował zawody i wręczył nagrody zespołowe oraz indywidualne. Za pierwsze trzy miejsca drużyny otrzymały okazałe puchary a dodatkowo  każda szkoła otrzymała dyplom uznania.

Gratulujemy naszym sportowcom udanego występu i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Ze sportowym pozdrowieniem nauczyciele wf

 

Ze sporym opóźnieniem donosimy o marcowych wydarzeniach w 1A.

Zdarzyło się sporo ciekawych rzeczy. Przede wszystkim oczekiwaliśmy nadejścia wiosny. Postawiliśmy na obserwację zjawisk pogodowych i przyrodniczych oraz zadbanie o naszą formę fizyczną. Codzienne ćwiczyliśmy i przygotowaliśmy samodzielnie sałatkę owocowo- warzywną. Była pyszna, ale nie czujemy potrzeby rezygnacji z odrobinki słodyczy. Szczególnie, że marzec był pełny wydarzeń i ważnych dni, co sprzyjało wzmacnianiu się odrobiną czekoladki. W Dzień Kobiet poznaliśmy historię, talenty, bohaterstwo oraz mądrość wielu ciekawych kobiet. Przygotowaliśmy również kwiaty dla naszych mam, bo to one są najważniejszymi kobietami w naszym życiu. Jeszcze. Wzięliśmy udział w szkolnej akcji związanej z Dniem Matematyki. Przygotowaliśmy wizytówkę naszej klasy z figur geometrycznych. Oczywiście towarzyszyła temu wielka powtórka rozpoznawania kształtów. Tak, znamy również trapez! Uczciliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa ubierając kolorowe skarpetki i fotografując swoje stopy indywidualnie i grupowo.

Zrealizowaliśmy zadania do wszystkich projektów edukacyjnych, w których bierzemy udział. Regularnie słuchaliśmy czytanych książek i doskonaliliśmy naszą umiejętność czytania, pisania i liczenia. Mieliśmy również przyjemność uczestniczyć w musicalu O małej syrence w niejednej piosence. Spektakl był bardzo interesujący, aktorzy biegali po widowni, bohaterowie pytali widzów o zdanie, było dużo muzyki i śmiechu. Nie bez znaczenia było również to, że w drodze na widowisko i w drodze powrotnej jechaliśmy tramwajem.

Najważniejszy jednak był Pierwszy Dzień Wiosny. Wybraliśmy się wówczas z chłopakami z 1B i 2A na spacer. Towarzyszyła nam… dziewczyna! Marzanna! Nie taka prawdziwa dziewczyna, ale kukła, którą zgodnie z tradycją przygotowali chłopcy z 1B z panią Karoliną. Każdy chciał ją nieść i każdy prezentował się z nią doskonale. Nikt z mijających nas przechodniów nie był obojętny widząc nas z Marzanną. Było super!

Końcówkę miesiąca poświęciliśmy na przygotowania do świąt. Wykonaliśmy dekoracje świąteczne, przypomnieliśmy sobie tradycje i przebieg Wielkanocy oraz wykonaliśmy koszyczek wielkanocny na szkolny konkurs – a dzisiaj (10 kwietnia) okazało się, że zdobyliśmy II miejsce w tym konkursie. Jesteśmy z siebie dumni!

Tuż przed świętami, z pomocą naszych rodziców mieliśmy prawie prawdziwe śniadanie wielkanocne. Było dużo smakołyków i prezenty od zajączka.

Ciekawe co przyniesie kwiecień?

W ramach działań związanych z Innowacji pedagogicznej „Świat wokół nas” realizowanych przez klasy 3b i 7 tym razem postawiliśmy na zdobywanie, utrwalanie oraz kategoryzowanie wiedzy w kategorii woda. W ramach zajęć korzystaliśmy z pakietów edukacyjnych Klubu Gaja (z którym rozpoczęliśmy współpracę realizując na jesień „Święto drzewa”) oraz WFOŚ. Postanowiliśmy udać się na spacer nad pobliską rzekę o nazwie Rawa. Obserwowaliśmy jej nurt, nadbrzeża z niewielką ścieżką spacerową oraz uregulowany fragment rzeki, płynący między starymi kamienicami. Uczniowie w ramach ciekawostki mieli okazje dowiedzieć się,  iż rzeka Rawa pomimo, że jej nie widać, płynie kanałem w centrum miasta. To naszych uczniów zainteresowało najbardziej. Podczas spaceru uczniowie klasy 3 spotkali się z pracownikami Zieleni Miejskiej, którzy chętnie opowiedzieli o swojej pracy, także przy bulwarach Rawy. Następnie na wspólnych zajęciach  uczniowie wykonali makiety różnych cieków wodnych. Były więc rozlewiska z bobrami i wielka niebieska „rzeka” z bibuły. Pomysłów nie brakowało. Na lekcjach biologii i geografii dodatkowo uczniowie klasy 7 utrwalili znajomość rzek w Polsce. Przypomnieli sobie o florze i faunie, znaczeniu wody w życiu każdego z nas oraz jak funkcjonuje nowoczesna oczyszczalnia ścieków.

Niestety  sporo rzek w naszym kraju jest bardzo zanieczyszczonych, tzw poza czterostopniową skala czystości.  Oby się to zmieniło na lepsze.

 

 

Wiosna i Wielkanoc tego roku rozpieszcza nas  pogodą. Wszystko rodzi się do życia, zazieleniło się wokół. Jeśli przyjrzymy się uważnie dostrzeżemy również  tych,  którzy potrzebują naszej uwagi. Seniorów. Samotnych, schorowanych,  niepełnosprawnych. Przez ograniczenia zdrowotne zamkniętych w „czterech ścianach” DPS-ów. Jeszcze bardziej samotnych niż zazwyczaj. Toteż, aby choć trochę umilić im Święta Wielkanocne, postanowiliśmy wykonać dla nich barwne kartki z życzeniami. Klasy 7, 4 oraz 3b zaangażowane w Projekt „Bez barier wieku” rysowały, wycinały, kleiły aż powstały wielkanocne karki. Nie brakło wspólnie zredagowanych życzeń.

W ostatni dzień nauki, środę w Wielkim Tygodniu udało nam się dostarczyć karki do Domu Seniora (DPS nr 2 w Sosnowcu). Było sporo wzruszeń oraz łzy radości. Cieszymy się, że choć w ten sposób mogliśmy seniorom umilić świąteczny czas.

Korzyść z realizacji projektu jest obopólna, pokazuje naszym uczniom jak ważne jest wzmacnianie międzypokoleniowych więzi dzieci, młodzieży oraz seniorów. W naszych uczniach budzi to empatię w stosunku do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych. Przygotowuje też uczniów do rozumienia i pełnienia ról społecznych.