10 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVII Międzynarodowym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej, który odbył się w Szkole Podstawowej Kpt. Vajdy w Ostrawie, w ramach Europejskich Dni Niepełnosprawności pod opieką Asocjacji Trigon.

Nasza szkoła była reprezentowana przez 4 uczniów z klasy VII i VIII: Joannę Gawin, Zuzannę Gemza, Patryka Misztala i Arkadiusza Ziembickiego. Konkurs dotyczył wiedzy o Holandii i malarstwa Vincenta Willema van Gogha. Składał się z dwóch części: teoretycznej – sprawdzającej wiedzę i praktycznej w formie warsztatów plastycznych. W konkursie uczestniczyły grupy z Polski, Czech oraz ze Słowacji. Reprezentanci naszej szkoły świetnie się spisali. Popisali się wiedzą i niesamowitymi umiejętnościami malarskimi. 

Brawo! Jesteśmy bardzo z Nich dumni.

 

 

"Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość,
dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych
do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!"

 

15 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Akademia rozpoczęła się od przedstawienia przygotowanego przez uczniów - przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, którzy w humorystyczny sposób zaprezentowali scenki z życia szkolnego. Ich występ wzbudził uśmiechy na twarzach wszystkich zebranych.

Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonywali portrety wybranych przez siebie nauczycieli i dzięki temu powstała piękna galeria prac.

W tym uroczystym dniu nauczyciele otrzymali od uczniów  piękne życzenia, kolorowe kwiaty oraz długopisy.

 

Wraz z nadejściem kalendarzowej jesieni w Naszej Szkole rozpoczęły się zajęcia innowacyjne pt. 4 Pory Roku. Autorkami innowacji są Panie: Magdalena Palka, Anna Skuza oraz Agnieszka Magoska.

Głównym celem zajęć jest rozwijanie wyobraźni, kreatywności i motoryki małej. Poprzez wykonywanie prac plastycznych inspirowanych porami roku nasi uczniowie będą wzmacniać poczucie własnej wartości i będą integrować się z grupą rówieśniczą. 

Prace będą wykonywane różnymi technikami i metodami z użyciem rozmaitych narzędzi. 

Poniżej fotorelacja z kilku przeprowadzonych już zajęć o tematyce jesiennej.

 

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy ustanowiony został na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ A/61/271 z dnia 15 czerwca 2007 r. Dzień ten jest okazją do „rozpowszechnienia przesłania o unikaniu przemocy, również poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej”. Patronem dnia i działania bez przemocy jest Mahatma Gandhi, przywódca indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pionier filozofii działania bez przemocy, którego idee przyczyniły się do powstania „Dnia bez przemocy”.

 W ramach akcji 2 października br. w naszej szkole, zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne o tematyce przeciwdziałania agresji i przemocy, a na korytarzu wyeksponowano gazetkę tematyczną, która przybliżyła uczniom genezę i istotę obchodów tego jakże ważnego święta.

Pamiętajmy!

Trudno uciec od przemocy, jest ona, bowiem wszędzie – na ulicy, w szkole, w telewizji. Warto, więc stawiać jej czoła, reagować, kiedy komuś dzieje się krzywda.

OGÓLNOPOLSKIE TELEFONY ZAUFANIA

116 111 – Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12 – Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

116 000 - Całodobowy, bezpłatny telefon w sprawie zaginionego dziecka.

800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

800 676 676 - Infolinia Rzecznika Praw Obywatelskich

116 123 – Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym

800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
801 199 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania”
800 70 22 22 - Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

800 108 108 - Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich

Budowanie świata wolnego od przemocy to proces, droga, którą idziemy i wiemy, że nie dzieje się to z dnia na dzień, ale włączając się w różnego typu akcje - wyrażamy w ten  sposób swój protest przeciwko zjawiskom agresji i przemocy w szkole.

Dziękuję Wychowawcom, Nauczycielom za aktywne włączenie się do akcji !!!

 

 

30 września każdego roku w Polsce obchodzimy Dzień Chłopaka. Tegoroczne obchody tego sympatycznego święta w naszej szkole zostały zorganizowane przez Samorząd Szkolny. Dla naszych Panów i wszystkich chłopców dziewczynki składały piękne życzenia, przygotowały upominki i słodki poczęstunek.

Chłopaki!!! Wszystkiego najlepszego dla Was!!!

 

 

Ostatnie dni pięknej wrześniowej pogody, to doskonała pora na spacer. Na katowickim rynku klasa 1a AUT spotkała się z funkcjonariuszami Straży Miejskiej. Funkcjonariusze (jak nam się przedstawili pani Aneta i pan Piotr) bardzo chętnie opowiedzieli o swojej pracy, o tym jak dbają aby miasto było bezpieczne, ale również zademonstrowali akcesoria ze swojego wyposażenia służbowego. Najbardziej zainteresowały uczniów krótkofalówka i latarka z pulsacyjnym światłem. Oczywiście  nie obyło się bez pamiątkowych fotek.  Spacer był super, zapewne na długo go zapamiętamy.

 

 

W naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy święto tego najpopularniejszego w naszym kraju owocu. Światowy Dzień Jabłka, o którym pamiętaliśmy przypada na dzień 28 września. Uczniowie tego dnia rysowali, wycinali, opisywali jabłka. Starsze klasy przypomniały sobie na biologii budowę owoców. Na geografii natomiast kraje, które słyną z uprawy jabłek. Na matematyce w obliczeniach też królowały jabłka. Nie zabrakło- rzecz jasna tematycznej dekoracji. Najważniejsza i najsmaczniejsza była jednak degustacja. Mieliśmy okazję poznać jaki smak mają  różne odmiany jabłek. Było smacznie, zdrowo i kolorowo. Aromat jabłek roznosił się po szkole. Takie smaczne święto lubią zarówno dzieci jak i dorośli.

 

 19 września uczniowie klasy IVa, IVb, V, VII i VIII uczestniczyli w lekcji alternatywnej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Dzielnie przemierzali wybraną trasę tematyczną i zapoznali się z mieszkańcami chorzowskiego ZOO. W czasie zajęć uczniowie nie tylko oglądali żywe zwierzęta z całego świata, ale także poszerzali i utrwalali wiedzę zdobytą w szkole. Dzieci świetnie się bawiły, dodatkową atrakcją była zabawa „Odkrywca Śląskiego ZOO” dzięki której uczniowie mogli nauczyć się czytać mapę.  Wycieczka wszystkim bardzo się podobała, na pewno wrócimy tam jeszcze nie raz.