- Szczegóły
- Wojciech Szczepański
- Kategoria: News
W dniu 14.11.2024 r Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XXIV Spartakiadzie sportowej, która odbywała się w Dąbrowie Górniczej. Rozgrywki były prowadzone w czterech konkurencjach sprawnościowych: Gra w „Dwa ognie”, konkurs rzutów do kosza na czas, „DART” konkurs rzutów do celu oraz sprawnościowy wyścig rzędów. Oprócz naszej szkoły w zawodach udział wzięły Reprezentacje z dziewięciu szkół min. z Dąbrowy Górniczej, 2 szkoły z Sosnowca, Będzina, Zabrza, Świętochłowic, Czeladzi Olkusza oraz nasza szkoła z Katowic. W konkurencji „DART” (Rzuty do celu) w kategorii dziewcząt nasze uczennice Oliwia i Julia zaprezentowały się bardzo dobrze i zajęły 2 - miejsce, a w konkurencji „Rzuty do kosza na czas” Patryk wraz z Oliwią zajęli 3 - miejsce. W wyścigach rzędów i grze w dwa ognie nasi reprezentanci zaprezentowali się również bardzo dobrze i zajęli 3 miejsce. Po bardzo emocjonujących i zaciętych zawodach uczniowie naszej szkoły zajęli drużynowo 2 - miejsce za co otrzymali okazały puchar i dyplom. Po mimo, że na spartakiadzie przyszło nam się mierzyć z o wiele starszymi zawodnikami to nasi reprezentanci nie przestraszyli się i walczyli jak równy z równym. Nasza drużyna dała z siebie wszystko osiągając bardzo dobry wynik.
Gratulujemy naszym dzielnym reprezentantom: Patrykowi z klasy VIII , Oliwii i Igorowi z klasy VII oraz Julii z klasy IV b i życzymy im kolejnych sukcesów sportowych.
Ze sportowym pozdrowieniem, nauczycie wychowania fizycznego.
- Szczegóły
- Edyta Uchnast
- Kategoria: News
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Psia lekcja”, którego twórcą i patronem jest Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom. Klasy 1a,1b oraz 2b postanowiły, iż będą aktywnie realizowały Projekt.
Głównym założeniem programu jest zrozumienie, iż pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka. Podczas zajęć edukacyjnych „Psiej lekcji” dzieciaki dowiedziały się, jakie potrzeby mają psy i jak można opiekować się nimi w sposób bezpieczny i zgodny z ich naturą Lekcja online pod hasłem „Przybij łapę!” wprowadziła nas w meandry psiego świata. Uczniowie zdobyli wiedzę z zakresu sposobów komunikacji z psami, jak dbać o czworonogi oraz starali się zrozumieć się czym jest dogoterapia. Zajęcia edukacyjne związane z realizacją Programu były bardzo różnorodne i aktywizujące.
Wysłuchaliśmy krótkich rymowanek o tym w czym psy pomagają człowiekowi, rozwiązywaliśmy quiz na tablicy multimedialnej, dopasowując psy różnych ras. Były zajęcie plastyczne, prezentacja psich maskotek oraz prawdziwych psich gadżetów. Najbardziej ucieszył uczniów wyścig w tzw. psim tunelu. Była to super zabawa sprawnościowa. Do końca realizacji programu Psia lekcja mamy zaplanowane jeszcze jedno integrujące spotkanie naszych klas. Czekamy na to z niecierpliwością.
Udział w projekcie jest również cegiełką do czynienia dobra dla innych. Uczniowie zdobędą wiedzę oraz będą mogli podjąć odpowiednie działania wspierające czworonogi np. odwiedziny w schronisku lub podarowanie karmy np. dla Fundacji prowadzącej dogoterapię.
- Szczegóły
- Ewa Pierzchała
- Kategoria: News
15 listopada obchodziliśmy XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole! Nasi wspaniali uczniowie z ogromnym zaangażowaniem brali udział w matematycznych grach i zabawach. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Przypomnienie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi.
Wśród uczniów zostali wyłonieni Egzaminatorzy, którzy przeprowadzili egzaminy z tabliczki mnożenia w szkole zarówno wśród uczniów jak i pracowników szkoły.
Każda osoba, która odpowiedziała poprawnie na wszystkie pytania – otrzymała certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia”.
Na koniec dnia w konkursie wyłoniliśmy Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia:
ex aequo: Polina Y. – kl. V i Natalia K - kl. VII
To była świetna okazja do integracji i wspólnej nauki.
Gratulacje dla wszystkich uczniów za ich ciężką pracę i entuzjazm. Dziękujemy nauczycielom za wsparcie i pomoc w organizacji tego wyjątkowego dnia. Dzięki Wam nauka była nie tylko skuteczna, ale też pełna radości!
- Szczegóły
- Edyta Uchnast
- Kategoria: News
Kolejna część naszego projektu „Bez barier wieku” realizowana w Domu Seniora w Sosnowcu, to dogoterapia. Opiekunka psa Trico, pani Renata spotkała się z naszymi uczniami i leciwymi pensjonariuszami DPS- u. To wielka odmiana w monotonnym życiu seniorów oraz niezwykle ważne szczególnie dla wiekowych i schorowanych osób, którzy z powodu swoich niepełnosprawności nie są w stanie wychodzić na zewnątrz. Takie spotkania wnoszą w ich życie nieco odmiany i sporo radości. Dzięki realizacji projektu młode pokolenie uczy się pozytywnych zachowań w stosunku do starszych, chorych, niepełnosprawnych.
Seniorzy mieli okazję porozmawiać z naszymi uczniami, przy wspólnej herbatce i ciasteczkach. Piesek Trico, niezwykle łagodny, pod czujnym okiem swojej opiekunki dał się głaskać. Gdy jedni seniorzy i nasi uczniowie mieli zajęcia z pieskiem, inni w tym czasie wykonywali tematyczną pracę plastyczną. Prace wykonane wspólnie z seniorami zabraliśmy ze sobą, zawisły na gazetce na szkolnym korytarzu. Kolejne spotkanie integracyjne „Bez barier wieku” zaplanowano na grudzień.
- Szczegóły
- Barbara Piasecka
- Kategoria: News
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Proste eksperymenty nie tylko chemiczne” uczniowie klasy VII i VIII przeprowadzili pierwsze próby badawcze. Postanowiliśmy sprawdzić, czy doświadczenia zaproponowane przez Sergei Urbana będziemy mogli przeprowadzić sami. Zmierzyliśmy się z doświadczeniem „Jajko na wysokości”- czy uda się wrzucić jajko do wody tak, by się nie rozbiło? Na początku zastanawialiśmy się nad siłą bezwładności, bo bezwładność nie oznacza oporu przed ruchem samym w sobie, lecz opór przed zmianą w ruchu. Bezwładność jajek przejawia się w tym doświadczeniu w następujący sposób: kiedy tekturka zostaje zepchnięta na bok, ciągnie za sobą rolkę po papierze toaletowym, podczas gdy jajko „chce” zostać tam, gdzie było- w rezultacie rolka przewraca się, ale jajko się nie przemieszcza. Jednocześnie nic już jajka nie podtrzymuje – grawitacja pociąga je w dół, prosto do szklanki z wodą. Przymierzyliśmy się także do doświadczenia „Niewidzialna gaśnica”. Przechylając szklankę z dwutlenkiem węgla nad zapalonymi świeczkami „zalaliśmy” płomienie gazem. Spadając, spycha on lżejsze od siebie powietrze – mieszaninę tlenu i innych gazów i tworzy warstwę, która uniemożliwia dopływ tlenu, więc świeczki gasną.
Pierwsze doświadczenia mamy za sobą, świetnie się bawiliśmy. Przygotowujemy się do następnych…
- Szczegóły
- Edyta Uchnast
- Kategoria: News
Tuż po Święcie Niepodległości czyli 12 listopada klasy 1 a i 2 b spotkały się na wspólnych patriotycznych lekcjach. Staraliśmy się bardzo, aby wspólnie wzbogacić naszą wiedzę na temat symboli narodowych związanych z naszym państwem. Piosenka pt. „Jestem Polka i Polakiem” pomogła nam zrozumieć i utrwalić słowa: Polska, Polak godło, hymn i flaga. Czynnie uczestniczyliśmy w śpiewaniu piosenki, każdy uczeń posiadał biało czerwone wstążki z bibuły. Prace plastyczne polegające na wyklejeniu lub narysowaniu flagi, to nie wszystko. Na ekranie multimedialnym każdy uczeń starał się wskazać symbole związane z polskością, o których opowiadał nauczyciel. Każdy chciał wykazać się swoją wiedzą! Podsumowaniem lekcji było wysłuchanie „Legendy o niepodległej”.
To już kolejne lecz zapewne nie ostatnie spotkanie obydwu klas. Uczniowie zdążyli się już poznać i zgodnie razem współpracują.
- Szczegóły
- Edyta Uchnast
- Kategoria: News
Na szkolny konkurs plastyczny pod hasłem “Oto miś”, wpłynęło sporo prac wykonanych różnymi technikami. Wyklejanych, malowanych farbami, rysowanych kredkami i pastelami oraz wykonach łączonymi technikami plastycznymi. Zadaniem uczestników było bowiem wykonanie pracy plastycznej z wizerunkiem dowolnego, ulubionego misia. Wszyscy uczestnicy wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Uruchomili pokłady wyobraźni i powstały przeróżne obrazy z misiem, często bardzo zaskakujące. Obrady jury trwały długo. Laureatami konkursu zostali:
- m-ce Miłosz Socha oraz Patryk Sokół
- m-ce Natan Stelmaczonek
- m-ce Józef Bogdanowicz
Wyróżnienia otrzymali: Igor Końpa, Solomia Levytska i Wiktoria Korzonek
Gratulujemy!
Dyplomy i upominki niebawem trafią do laureatów.
Wystawa pokonkursowa prac odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filia nr 1 w Sosnowcu.
- Szczegóły
- Monika Jaskulska
- Kategoria: News
Już po raz kolejny uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku był to piątek, 8 listopada. W ten sposób włączyliśmy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
#SzkołaDoHymnu
Strona 4 z 74