W kolejnym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Wirtualne podróże – nauka w plecaku”, który ma za zadanie pokazać, iż tak naprawdę możemy poznawać ciekawostki świata i wszechświata nie wydając na ten cel pieniędzy. Projekt ma za zadanie budzić ciekawość poznawczą uczniów. Rozwijać ich wyobraźnię, pobudzać do twórczego myślenia. Kształtować postawę otwartości wobec świata poprzez poznanie geografii, przyrody oraz poznanie ciekawostek części świata. Zespół uczniowski klasy 6 aktywnie uczestniczył w I etapie projektu w roku szkolnym 2023/2024. Tym razem odbyliśmy podróż po naszym układzie słonecznym. Zdobyliśmy sporo nowej wiedzy. Puzzle o układzie słonecznym świetnie układały Michalina i Natalka. Natomiast chłopcy: Dominik, Kacper, Kuba i Arek na ogromnej planszy kolorowali planety i zaznaczali ich orbity Teraz już uczniowie klasy 6 doskonale znają nazwy planet naszego układu słonecznego oraz ich odległość od słońca. Udała nam się ta wirtualna podróż w kosmos.

 

  

 W dniu 26.09.2023 roku nasza szkoła wzięła udział w I- szym Integracyjnym Triathlonie Sztafetowym. Organizatorem zawodów był  Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla dzieci i młodzieży  w Dąbrowie Górniczej. Zawody rozpoczęły się uroczystym przywitaniem gości, a następnie zostały omówione zasady rozgrywania poszczególnych konkurencji. Po krótkim wstępie zawodnicy ruszyli do rywalizacji na basenie, gdzie mieli do pokonania dystans 25 metrów na czas. W tej konkurencji naszą szkołę reprezentował Dawid z klasy VIII,  który po zaciętym boju uzyskał trzeci czas 27 sekund. Z basenu zawody przeniosły się na dziedziniec szkoły gdzie na kolejnego zawodnika czekał już rower. W tej konkurencji reprezentował nas Andrzej z klasy VII, który wraz z nauczycielem bardzo szybko pokonał dystans 300 metrów i przekazał pałeczkę sztafetową Marcinowi z klasy VIII, który miał za zadanie jak najszybciej dobiec do mety. Tutaj czas był łączony i nasi zawodnicy uzyskali czas 1.04.92. W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy drugie miejsce tracąc tylko 3 sekundy do zwycięzców z SP 30 z Sosnowca, którzy okazali się lepszymi pływakami. W zawodach udział wzięły szkoły z Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Olkusza i Katowic. Po zakończeniu zawodów organizator wręczył okolicznościowe statuetki oraz medale, był słodki poczęstunek, a także prawdziwa grochówka z kuchni polowej. 

Gratulujemy naszym sportowcom dobrego wyniku i dziękujemy im za wspaniałą walkę i godne reprezentowanie naszej szkoły na międzyszkolnej arenie. 

Ze sportowym pozdrowieniem, nauczyciele wychowanie fizycznego. 

 

  

W dniu 18 września klasy młodsze: 2a, 3a i 3b po raz pierwszy w tym roku szkolnym wybrały się do kina. Wybór padł na film pt „O psie, który jeździł koleją”. Interpretacja filmowa bardzo luźno związany z książką Romana Pisarskiego pod tym samym tytułem. Wrześniowa pogoda dopisywała, toteż powolnym spacerkiem wyszliśmy ze szkoły. Niespiesznie, obserwując wszystko wokół dotarliśmy do Multikina w Galerii Katowickiej. Po zakupie biletów i …popcornu zajęliśmy miejsca w dużej sali kinowej. Rozpoczął się seans. Wszyscy skupili się na filmie. Śledziliśmy losy psa Lampo oraz jego opiekunki, chorej na serce Zuzi. Bardzo nam się podobało to, iż pies nie opuścił swojej małej pani w sytuacji zagrożenia i uratował ją prawie spod kół pędzącego pociągu. Piękna i wzruszająca, wielowątkowa historia pokazująca losy całej rodziny oraz pracowników małej kolejowej stacyjki. Po seansie odbyliśmy spacer po galerii, w pobliże sali zbaw. Wróciliśmy do szkoły akurat na obiad.

 

  

  {gallery}2023/kinopies/gallery}

Korzystając z pięknej wrześniowej pogody klasy 2a, 3b oraz 6 zet wybrały się spacer. W okolicach Rynku napotkaliśmy funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Poprosiliśmy ich, aby opowiedzieli o swojej pracy. Funkcjonariusze nie tylko spełnili prośbę dzieciaków, ale i zademonstrowali im posiadane środki przymusu bezpośredniego. Kajdanki i pałkę służbową. Z tego najbardziej ucieszyli się Artur i Remik z 3b, Marcin z 2a oraz Igor z 6zet. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które funkcjonariusze patrolujący Rynek odpowiadali z anielską wręcz cierpliwością. Nie obyło się bez pamiątkowych fotek. Po tym ciekawym spotkaniu udaliśmy się na plac zabaw. Trochę ruchu na powietrzu i trzeba było wracać do szkoły. Ciekawe kiedy znowu pójdziemy na spacer?

 

   

We wtorek19 września 2023 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w międzyszkolnym turnieju piłki nożnej szkół podstawowych specjalnych. Zawody były zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 39 z Katowic. Mecze rozgrywano na obiekcie sportowym Hetmana Katowice należącym do MOSiR- u w Katowicach. Zawody rozpoczęły się uroczystym powitaniem organizatora. Omówione zostały podstawowe zasady i przepisy gry. Turniej rozegrano systemem każdy z każdym, a mecze trwały 2 x 6 minut. W mistrzostwach wystąpiło
6
drużyn.

Chłopaki zagrali z dużym zaangażowaniem i wygrali wszystkie swoje mecze nie tracąc żadnej bramki. Nasza reprezentacja zajęła pierwsze miejsce i otrzymała pamiątkowy puchar oraz dyplom.

Bardzo serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom i dziękujemy im za godne reprezentowanie naszej szkoły, zaangażowanie i walkę
w każdym meczu.

Ze sportowym pozdrowieniem nauczyciele wychowania fizycznego.

 

  

 
Tegoroczny rok szkolny rozpoczął się nietypowo, bo czwartego września. Mamy nadzieję, że wyjątkowo długie wakacje sprawiły, że dzieci i młodzież z radością powróciły w szkolne mury. Podczas uroczystego rozpoczęcia w szkolnej sali gimnastycznej zgromadzili się licznie uczniowie, rodzice, goście oraz nauczyciele i pracownicy szkoły.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 to początek nowej przygody dla naszych uczniów klas pierwszych jak i nowych nauczycieli.
 
Wszystkim, dla których szkoła to "drugi dom" - czyli uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, życzymy udanego nowego roku szkolnego, a rodzicom - radości z osiągania sukcesów ich pociech.
 

15 września obchodziliśmy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W naszej szkole uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem. Mnóstwo kolorowych krop, kropek, kropeczek zagościło na szkolnym korytarzu, ponieważ uczniowie oraz nauczyciele w tym dniu przyszli ubrani w kropki. Na początku odbyła się prezentacja krótkometrażowego filmu na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds. Jest to historia dziewczynki, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Następnie pogadanka na temat obchodzonego dnia i odpowiedzi na pytania. Na zakończenie naszego świętowania uczniowie we wszystkich klasach realizowali się twórczo w postaci kropkowych zadań, pracach plastycznych oraz kulinarnych.                                              

To był wspaniały dzień dla nas wszystkich!

 

 

Wśród wielu naszych działań i przedsięwzięć w roku szkolnym 2022/2023 prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej „Świat wokół nas” podjęliśmy wyzwanie zmierzenia się z Projektem EkoEksperymentarium. Był on prowadzony pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Oprócz działań, które podjęliśmy wcześniej, a były to eksperymenty i doświadczenia oraz eksperymenty z wodą korzystaliśmy z materiałów EKOeksperymentarium. Starałyśmy się pokazać naszym uczniom, iż warto wiedzieć więcej i samodzielnie próbować szukać rozwiązań na nurtujące ich pytania. Wszelkie nasze działania uzupełnione było grą on-line z e strony EKOeksperymentarium, które umożliwiło dzieciom zaprezentowanie swojej wiedzy. Udało się. Zdobyliśmy certyfikat. Cieszymy się i już zastanawiamy się, jake eksperymenty przeprowadzimy w kolejnym roku szkolnym.