Czy wiecie, że święto to jakim jest Międzynarodowy Dzień Herbaty  została oficjalnie ustanowiona przez ONZ w 2019 roku, jest to data 21 maja.

My postanowiliśmy w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem” zorganizować ten nietuzinkowy dzień w klasie 3b oraz 7. Przygotowaliśmy wystawę herbat takich jak: czerwona, czarna, zielona i biała oraz różnych rodzajów mieszanek czy równie popularnych herbatek ziołowych. Obejrzeliśmy ciekawy film pt „Ciekawostki o herbacie”, rozwiązaliśmy zagadki, ułożyliśmy hasła związane z realizowaną tematyką. Poznaliśmy kraje, w których uprawia się herbatę. Wiemy już jak wyglądają krzewy herbaciane.

Najciekawsza była jednak degustacja, do przygotowanych filiżanek uczniowie wrzucili wybrane torebki herbacianego napoju. Najbardziej interesujące były wieloowocowe herbatki, które (jak ze zdziwieniem mogliśmy zauważyć) można zalewać chłodną wodą. Ot ciekawostka!

Do herbaty przygotowaliśmy herbatniki oraz konfiturę z dzikiej róży. Było pysznie lecz zapewne nie posmakowaliśmy wielu odmian tego wyjątkowego napoju, który (nie licząc kawy) jest jednym z najczęściej spożywanych na świecie.

Na koniec herbaciana ciekawostka. Czy zastanawiacie się kiedy po raz pierwszy zaparzono herbatę? Legenda głosi, iż stało się to w Chinach przed 5 tysiącami lat, gdy przypadkowo don wrzącej wody wpadły listki z krzewu herbacianego….i od tamtej pory powoli, przez wieki zwyczaj picia herbaty rozprzestrzenił się na cały świat.