Początek nowego roku szkolnego, to czas nowych planów, jak również podsumowań poprzedniego czasu. Realizacja innowacji  pedagogicznej „Parki i ogrody przez cztery pory  roku.” została zakończona w czerwcu 2022r. Z powodu pandemii koronawirusa innowacja była zawieszana, gdyż przez część czasu uczniowie uczyli się zdalnie, jak również były trudności z dotarciem do zaplanowanych miejsc z powodu zakazu korzystania z środków komunikacji miejskiej. We wrześniu roku  szkolnego 2021/2022 innowacja została wznowiona, a założone cele zostały osiągnięte.

W czasie trwania innowacji uczniowie brali udział w licznych wyjściach i wycieczkach w grupach, których liczebność była uzależniona od możliwości organizacyjnych szkoły. Niekiedy była to cała grupa uczniów z autyzmem, a czasami jedna klasa. W ramach innowacji odbyła się całodniowa wycieczka do Ogrodów Kapias w Goczałkowicach – Zdroju. W roku szkolnym 2021/2022 odbyło się dziesięć wycieczek w różnych porach roku. Wybrane miejsca to Park „Zadole” z tężnią solankową, Park Kościuszki w Katowicach, Park Miejski i Sensoryczny w Dąbrowie Górniczej im. Gen. J. Hallera, Park Miejski Katowice – Bogucice, Społeczne Ogrody przy Muzeum Śląskim w Katowicach, Park Katowice – Muchowiec połączone z lekcją edukacyjną prowadzoną przez leśniczego.

Podsumowaniem innowacji było przeprowadzenie zajęć, w trakcie których uczniowie wykonali prace plastyczne oraz zielniki z roślin zebranych podczas wycieczek.

Kontakt z przyrodą, pomógł uczniom w poznawaniu świata, wzbogacił ich sferę poznawczą, społeczną i emocjonalną. Podejmowane działania przyczyniły się do lepszego zrozumienia funkcjonowania uczniów  z autyzmem, w tym przez osoby spoza najbliższego otoczenia uczniów, z którymi kontaktowali się podczas realizacji innowacji.

zakinno001
zakinno002
zakinno003
zakinno004
zakinno005
zakinno006
zakinno007
zakinno008
zakinno009
zakinno010
zakinno011
zakinno012
zakinno013
zakinno014
zakinno015
zakinno016
Previous Next Play Pause