W dniu 16.11 2023 roku Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XXIII Mistrzostwach Śląska i Zagłębia w rzutkach, które odbyły się na hali sportowej w Dąbrowie Górniczej. Zawody były rozgrywane w dwóch kategoriach wiekowych: Szkoła Podstawowa ( 3 chł.i 3 dziew.) oraz Szkoła Ponadpodstawowa ( 3 chł. i 3 dziew.). Nasza Reprezentacja liczyła 12 zawodników, którzy rywalizowali w czteroosobowych grupach. Każdy zawodnik musiał oddać 21 rzutów w 7 seriach. W zawodach wzięło udział ponad 100 zawodników z 11 szkół naszego województwa. W mistrzostwach udział wzięły drużyny z Mysłowic, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Sosnowca, Zabrza, Czeladzi i Katowic. Był to nasz debiut na tej imprezie lecz nasi zawodnicy nie odczuli żadnej tremy, grali odważnie często wygrywając swoje mecze w grupach. Podsumowując zawody należy napisać ze nasi młodzi sportowcy stanęli na wysokości zadania i godnie reprezentowali naszą szkołę. 

Dziękujemy bardzo naszym reprezentantom za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy im dalszych sukcesów w sporcie.  

Ze sportowym pozdrowieniem nauczyciele wychowania fizycznego.  

 

 

 

Kolejną częścią realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Nauka w plecaku-wirtualne podróże”, który jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki zajęła się klasa 8. Tym razem była to: Wyprawa na „Czarny ląd”.

Wszyscy znamy powiedzenie, iż podróże kształcą. Nie ma w tym przesady. Podróżować można wirtualnie i w ten sposób poznawać odległe zakątki naszego globu. Zdobywać wiedzę i ją utrwalać. Tym bardziej, jeśli się czyni to aktywnie, do czego zachęca pani Sabina Piłat, autorka projektu „Wirtualne podróże – nauka w plecaku”.

 Do realizacji kolejnego III -go etapu projektu przygotowaliśmy sporo materiałów. Na brystolu zaznaczyliśmy wielki kontur Afryki, drugiego pod względem wielości kontynentu na Ziemi. Uczniowie z niewielką pomocą nauczyciela oznaczyli dwie największe rzeki Nil i Kongo, wodospady Wiktorii czy szczyt Kilimandżaro. Na wykonanej mapie nie zabrakło również Sahary, oceanów i mórz oblewających kontynent oraz ciekawostek afrykańskiej flory i fauny. I tak w łatwy i przyjemny sposób, zgodnie współdziałając w zespole uczniowie zdobyli wiedzę i poznali ciekawostki „Czarnego lądu”.

 

 

 

17 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki  Mnożenia - to dzień symboliczny, który miał na celu zachęcić wszystkich młodszych i starszych do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

Wydarzenie odbyło się pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” W związku z tym uczniowie utworzyli Patrol Egzaminacyjny pod opieką p. Justyny Dysy, który sprawdzał znajomość i biegłość tabliczki mnożenia wśród nauczycieli i pracowników szkoły.

Tego dnia uczniowie klas III – VIII w sposób szczególny udowodnili jak przez zabawę można uczyć się mnożenia. Grali między innymi w  karty – „Karty Grabowskiego”, koło fortuny, karty „Kto ma” , matematyczne polowanie na muchy,  labirynty oraz  matematyczne kubeczki. Uczniowie chętnie rozwiązywali różne zadania i grali w gry edukacyjne, utrwalając znajomość tabliczki mnożenia.

Oczywiście odbył się też szkolny konkurs  "Mistrz Tabliczki Mnożenia", którym to został Marcin z klasy VIII.

Mistrzowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a wszystkich biorącym udział w ŚDTM dziękujemy.

 

 

 

 

 

Fasola, z której możemy być dumni! Nasz narodowy skarb, który w czasach zaborów podtrzymywał w narodzie ducha patriotyzmu: fasola z orzełkiem.

            To specjalny rodzaj fasoli wyhodowany na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Jej historia splata się z losami Polaków zamieszkujących tereny Wołynia, Podola, Pokucia…. Za jej posiadanie groziły surowe kary ze śmiercią lub zsyłką na Syberię włącznie. Ponieważ plamka na ziarenku do złudzenia przypomina orła z rozpostartymi skrzydłami. Dla tysięcy Polaków zesłanych w XIX w. na katorgę była to namiastka utraconej ojczyzny.

            Uczniowie Naszej Szkoły już po raz drugi z okazji Odzyskania Święta Niepodległości symboliczne ziarenka zasadzili do ziemi. Sadzenie fasoli poprzedzała lekcja podczas, których dowiedzieli się jak w czasach zaborów walka o polskość i bycie polakiem przeniosła się także do… kuchni. Jednym z przykładów podtrzymywania tradycji narodowych było przygotowywanie potraw z użyciem niepozornego, jak mogłoby się wydawać, nasiona rośliny strączkowej zwanej polską fasolą z orzełkiem.

            Wszystkie klasy zobowiązały się do dbania i zapewnienia im dobrych warunków. Teraz zostało tylko podlewać i obserwować jak pięknie rośnie nam fasola. Czekamy z niecierpliwością na pierwsze zielony łodygi oraz efekty... Jeżeli uda nam się zebrać jakieś plony, to chcemy powrócić do tego zapomnianego patriotycznego obyczaju i rozpowszechnić go w naszej Małej Ojczyźnie.

            Fasola z orzełkiem nie jest po prostu kolejną niezwykłą odmianą. Ona jest super-niezwykła, bo łączy w sobie wszystko to, czego najnowsze odmiany mogą się nigdy nie doczekać: tradycji oraz historii.

 

 

  

Kolejna część projektu „Bez barier wieku”, pierwsza w obecnym roku szkolnym , została zrealizowana w listopadzie. Dokładnie 14 listopada w Światowym Dniu Seniora. Przebiegała ona pod hasłem „Serce dla seniora”.

Jesień w przyrodzie i jesień życia seniorów. Czas wciąż biegnie nieubłagalnie. Wszyscy kiedyś będziemy wiekowymi ludźmi. Warto pamiętać o tych, którzy potrzebują naszej uwagi o pensjonariuszach Domu Pomocy Społecznej, samotnych, niepełnosprawnych osobach.

Uczniowie z klas 3b i 7 przygotowali dla seniorów piękne barwne serce, na którym napisali życzenia dla seniorów. Do tego przygotowano dużą paczkę słodkości i herbatek na długie zimowe wieczory, która została przekazana seniorom z DPS nr 2 w Sosnowcu, co sprawiło wiele radości.

Dzięki naszemu przedsięwzięciu uczymy młode pokolenie empatii, pozytywnych zachowań w stosunku do drugiego człowieka. Pokazujemy jak ważne jest wzmacnianie międzypokoleniowych więzi. Obrazujemy uczniom, że starsze osoby, cieszy każdy gest, pokazujący, iż ktoś o nich pamięta.

 

   

 

Zakończył się szkolny konkurs plastyczny pod hasłem “Oto miś”. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej z wizerunkiem dowolnego, ulubionego misia. Wszyscy uczestnicy wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Zastosowano różnorodne techniki plastyczne, choć wydaje się, iż nasi uczniowie najbardziej lubią jednak rysowanie kredkami. Obrady jury trwały długo. Laureatami konkursu zostali:  

  1. m-ce  Maksymilian Kur
  2. m-ce Franciszek Bocionek
  3. 3.m-ce Kinga Horniak

Wyróżnienia otrzymali: Bartosz Kowalik, Wojtek Rojkowski.                                   

Gratulujemy! Dyplomy i upominki zostały wręczone.

Wystawa pokonkursowa prac odbędzie się w ostatnim tygodniu listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filia nr 1, w Sosnowcu.

 

 

  

11 listopada 2023 r przypadła 105 rocznica odzyskania suwerenności przez Polskę.

Uczniowie klas autystycznych aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach do tego niezwykle ważnego dla każdego Polaka dnia. Wspólnie, integrując się pracowali przy przygotowaniu plakatu- wycinali, wyklejali i tworzyli kompozycję na dużym arkuszu. Posadzili patriotyczną fasolkę i uczestniczyli w szkolnym odśpiewaniu hymnu. Wszyscy pamiętali o odświętnym, galowym stroju. Za co serdecznie dziękujemy.