4.06.2024 r. odbył się konkurs matematyczny o tytuł „Mistrza Rachunków 2023/2024”. Celem konkursu było doskonalenie i popularyzacja wiedzy i umiejętności matematycznych wśród uczniów, mobilizowanie ich do samodzielnej i wytrwałej pracy oraz sprawdzenie umiejętności szybkiego rachunku. Uczniowie wykazali się umiejętnością pamięciowego liczenia, sprawdzili poziom swoich umiejętności i porównali go z umiejętnościami swoich kolegów i koleżanek. Uczestnicy  w ciągu 20 minut rozwiązywali zestaw 20 zadań rachunkowych. Cały ten czas pracowali z dużym zaangażowaniem, wykazując się  umiejętnością szybkiego  i poprawnego liczenia.

Mistrzem rachunków klasy czwartej został Nicolas D.
Mistrzem rachunków klasy szóstej została Wioletta S.
Mistrzem rachunków klasy siódmej została Joanna G.
Mistrzem rachunków klasy ósmej zostali ex ae: Bohdan P. i Marcin B.

TYTUŁ „MISTRZA RACHUNKÓW 2023/2024” otrzymał : BOHDAN P.

Gratuluję zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu!

W dniu 07.06.2024 roku reprezentacja naszej szkoły po raz pierwszy  wzięła udział w imprezie integracyjnej o charakterze sportowo rekreacyjnym pt. „Pomarańczowa siła 2024”. Impreza zorganizowana była przez Zespół Szkolno Przedszkolny dla Osób Niesłyszących i Słabo Słyszących w Katowicach.

Po uroczystym powitaniu zawodnicy rozpoczęli rozgrzewkę w rytmie muzyki wykonując układ taneczny. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy sportowe: koszykarze, piłkarze i grupę taneczną. Chłopcy rozegrali mini turniej piłki nożnej w  którym po bardzo emocjonujących meczach rozgrywanych systemem „każdy z każdym” zajęli drugie miejsce. Pomimo że byliśmy najmłodszą ekipą na turnieju walczyliśmy jak równy z równym. Nasza gra była bardzo widowiskowa, a zagrania i bramki były bardzo efektowne. Dziewczyny w tym czasie przebywały na sali gimnastycznej, gdzie uczestniczyły w zajęciach aerobiku i aerobiku na stepach. Cała impreza przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze, zgodnie z duchem rywalizacji „Fair play”. W imprezie udział wzięły reprezentacje trzech szkół: ZSP dla Osób Niesłyszących i Słabo Słyszących w Katowicach, X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach oraz SP nr7 S w Katowicach. Naszą szkołę reprezentowali: Marcin B, Dawid K, Dominik M, Patryk M, Adam M, Artur C, Patryk G – H oraz Natalia K, Justyna Ch, Zuzanna G, Joanna G, Laura M, Oliwia K.

Wielkie gratulacje dla naszej reprezentacji za wysokie drugie miejsce oraz podziękowania za godne reprezentowanie naszej szkoły na zawodach międzyszkolnych.

Ze sportowym pozdrowieniem nauczyciele wychowania fizycznego.

 

W tym roku szkolnym również otrzymaliśmy certyfikat, będący podsumowaniem całorocznej   realizacji projektu. Zadania projektowe mogli zrealizować uczniowie różnych klas, toteż dzięki  udziałowi  projekcie „Wirtualne podróże” uczniowie z 3b oraz klas 6-8  zdobyli sporą wiedzę,  niejako przy okazji bawiąc się i współpracując w zespole. Nauczyli się bowiem naprawę sporo. Wszystkie zadania proponowane przez Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Wirtualne podróże” były określonych tylko ramowo. My mogliśmy wybierać sami, który region naszego globu chcemy odwiedzić i w jaki sposób to wykonać. Uczniowie zdobywali nową wiedzę. Zapoznawali się geograficznymi ciekawostkami. Zdobywali praktyczne umiejętności w zakresie samodzielnego poszukiwania wiedzy na określony temat. Praca nad realizacją zadań projektowych stanowiła skuteczną metodę rozbudzania ciekawości poznawczej. Pewnie wiele ze zdobytej wiedzy i umiejętności przyda nam się podczas letniej kanikuły.

 

 

W nawiązaniu do obchodów majowych Dni Literatury, w szkole odbył się  konkurs literacko -plastyczny. Jego  celem było nie tylko kształtowanie wrażliwości artystycznej, ekspresji twórczej, ale również przypomnienie, że litery powinny być kształtne, staranne a sztuka ich pięknego pisania to kaligrafia.

Tytułowy Pan Literka, to postać, w której stworzeniu młodzi plastycy byli ograniczeni tylko swoją wyobraźnia. Prace konkursowe zgodnej z tytułem konkursu, z zastosowaniem mogły być wykonane w dowolnej technice plastycznej.    

 Oto laureaci wybrani przez Jury konkursowe:

I miejsce:  Michalina Nowak

II miejsce:  Remigiusz Juraszczyk

III miejsce:  Jakub Piwczyk               

Wyróżnienie  otrzymał Artur Cimoch oraz klas 3a

Dyplomy i nagrody jutro trafią do laureatów.

 

 

Cieszymy się, że wraz z naszymi uczniami udało nam się uczestniczyć w  programie „Piątka dla natury”. Jak ważna jest ekologia, jako sposób myślenia nie trzeba nikogo przekonywać. Toteż poprzez różnorodne formy zajęć przekazujemy  uczniom poczucie odpowiedzialności za to co nas otacza. Dbałość o własne środowisko, nie jest bowiem tylko sprawą  dorosłych. Już od najmłodszych lat człowiek jest związany z przyrodą, ma więc wpływ na jej funkcjonowanie. Rozbudzanie świadomości ekologicznej możliwe jest poprzez edukację i konkretne działania w tym zakresie. Staraliśmy się edukację ekologiczną dostosować do realiów naszego środowiska. W ramach działań edukacyjnych uczniowie przyswajali i utrwalali wiedzę o tym, jak oszczędzać energię czy wodę i jak mądrze wykorzystywać w tym celu zasoby naturalne. Niebagatelne znaczenie miało także podniesienie świadomości ekologicznej w zakresie  ograniczenia ilości odpadów. Oprócz teorii były zajęcia podczas, których uczniowie wykorzystali swoje umiejętności w praktyce m.in.: przesadzając kwiaty czy aktynie uczestnicząc w warsztatowych zajęciach ekologicznych.

 

 

W dniu 06.06.2024 roku reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w  XXI -szej  Wojewódzkiej Spartakiadzie Pożarniczej w Katowicach. Gospodarzem Spartakiady była Szkoła Podstawowa nr  55 z Katowic – Szopienic, a zawody zorganizowane były na otwartym boisku MOSiR w Katowicach  Szopienicach. W spartakiadzie rywalizowano na torze przeszkód,  który został przygotowany przez strażaków z PSP w Katowicach. Tor składał się z kilku elementów technicznych i wymagał od uczestników dużej sprawności fizycznej oraz precyzji jego wykonania. W rywalizacji udział wzięło 9 reprezentacji z różnych szkół i świetlic środowiskowych. Każda z drużyn  liczyła po 6 zawodników w tym 1 rezerwowy.  Po bardzo emocjonującej i zaciętej  rywalizacji uczniowie naszej szkoły po pierwszej konkurencji tzw.” Biegu sprawnościowym” zajmowali wysokie drugie miejsce tracąc do szkoły z Sosnowca 14 sekund. Druga konkurencja polegała na celnym operowaniu strumieniem wody z hydronetki na czas. W tej konkurencji nasi uczniowie Marcin i Dawid z klasy VIII okazali się bezkonkurencyjni napełniając pojemnik wodą w 22 sekundy (to chyba jest rekord spartakiady). Osiągnęli najlepszy czas i odrobili straty z pierwszej konkurencji nawiązką. W efekcie nasza szkoła zdobyła I miejsce i wygrała XXI Wojewódzką Spartakiadę Pożarniczą, 2 miejsce zajęła SP nr 30 z Sosnowca a 3 miejsce wywalczyli gospodarze SP nr 55 z Katowic. Podczas imprezy uczniowie zostali poczęstowani pyszną grochówką z kiełbaską oraz różnymi innymi słodkimi i słonymi przekąskami a także napojami. Na zakończenie imprezy nastąpiło uroczyste podsumowanie zawodów i wręczanie nagród. Za zajęcie 1 miejsca nasza reprezentacja otrzymała okazały puchar i dyplom dla naszej szkoły, natomiast uczniowie otrzymali  pamiątkowe medale oraz bardzo fajne nagrody rzeczowe. Na spartakiadzie panowała bardzo fajna i przyjazna atmosfera. Uczniowie głośno dopingowali się wzajemnie, a rywalizacja odbyła się w duchu Fair Play.

Reprezentacja naszej szkoły wystąpiła w składzie: Marcin i Dawid z klasy VIII, Patryk z klasy VII, Dominik z z klasy VI, Adam i Patryk z klasy IV oraz Artur z klasy III

Dodatkowo konkursami towarzyszącym był „Konkurs Maltański” ze znajomości udzielania pierwszej pomocy w którym reprezentanci naszej szkoły Beata i Bohdan z klasy VIII zajęli IV miejsce, oraz odbył się również „Konkurs Plastyczny” o tematyce pożarniczej w którym nasza uczennica Michalina z klasy VI zdobyła wysokie 3 miejsce.

Gratulujemy naszym reprezentantom udanego występu  i  życzymy im wielu sportowych sukcesów. Ze sportowym pozdrowieniem, nauczycie wychowania fizycznego.

 

 

Realizacja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "(Nie)zwykła Matematyka" II edycja została zakończona. Celem było nie tylko rozwijanie zainteresowań i umiejętności matematycznych, ale także ukazywanie bliskiego związku matematyki z życiem codziennym. Przez realizację 12 zadań z dziesięciu różnorodnych modułów, uczniowie klas IV-VIII mieli okazję pogłębiać swoją wiedzę, rozwijać kreatywność oraz wyobraźnię geometryczną i logiczne myślenie. Oprócz tego, dzięki aktywnemu uczestnictwu w projekcie, doskonalili swoją sprawność rachunkową oraz zdobywali cenne umiejętności pracy w grupie. Nasze zaangażowanie i praca zostały docenione, a szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w projekcie. Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego osiągnięcia. Niech ta wyjątkowa przygoda będzie inspiracją do dalszych osiągnięć i działań na rzecz rozwijania umiejętności matematycznych każdego ucznia.

Zrealizowane zadania:

- Jak to przeczytać?
- Logika kartki papieru
- Dzień Tabliczki Mnożenia
- Czytamy paragony
- Szkieletowe konstrukcje
- Stacje zadaniowe
- Symetria w przyrodzie
- Matematyka w śniegu zaklęta
- Pikselowe obrazki
- Kahoot, quizyzz, wordwall, LearningApps
- Historia pieniądza
- Dzień Liczby Pi

 Szkolny koordynator projektu
 Ewa Pierzchała