W dniu 11.01.2023 klasy VI, VII i VIII wybrały się do Bazyliki św. Ludwika w Panewnikach na zwiedzanie stajenki, ruchomego żłóbka oraz żywej szopki w ogrodzie klasztornym. Naszym celem było zobaczenie największej w Europie szopki ołtarzowej zbudowanej wewnątrz kościoła, która jest budowana corocznie przez zakonników i wiernych w okresie Bożego Narodzenia. W tym samym miejscu znajduje się również wystawa stajenek z całego świata, ukazująca różne oblicza małego Jezusa w żłóbeczku. Wycieczka stała się także okazją do wspólnego kolędowania wraz z zaprzyjaźnioną szkołą zawodową.

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
image010
Previous Next Play Pause

Tradycją naszej szkoły stał się przegląd kolęd i pastorałek Hej kolęda, kolęda, który w tym roku odbył się 12.01.2023r. Nasi uczniowie przygotowali z tej okazji różnorakie aranżacje wybranych utworów.  Wysłuchaliśmy zarówno tradycyjnych kolęd takich jak Dzisiaj w Betlejem czy Przybieżeli do Betlejem oraz mniej znanych: Jam jest dudka czy Pastorałka od serca do ucha. Uczestnicy wykazali się niebywałą znajomością tekstu, melodii, a także umiejętnością gry na instrumentach klawiszowych i perkusyjnych. Oczywiście całości dopełnił nienaganny strój młodych kolędników. Dziękujemy wszystkim za aktywne uczestnictwo. Wyniki zostaną ogłoszone po feriach zimowych.

image001
image002
image003
image004
image005
image006
Previous Next Play Pause

Uczniowie klasy VIII zakończyli realizację drugiego bloku tematycznego – Architektura. Poznali postać Eschera – holenderskiego grafika o wyjątkowej wyobraźni geometrycznej, przedstawiciela op-artu, najbardziej znanego artystę w świecie nauki. Z wyciętych figur geometrycznych układali różnego rodzaju mozaiki. W tym celu udali się na wirtualną wycieczkę do Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, aby zobaczyć zastosowanie figur w parkietażach oraz w jaki sposób można układać z nich posadzki. Uczniowie również przypomnieli sobie o symetrii oglądając budowle symetryczne świata. Za pomocą aplikacji na komputerze i tablicy interaktywnej tworzyli własne symetryczne fraktale. Bawiąc się w architektów stworzyli budowle symetryczne z graniastosłupów. Podsumowując blok tematyczny uczniowie zdobyli odznakę „Architekta”.

 

 

innowacjamat001
innowacjamat002
innowacjamat003
innowacjamat004
innowacjamat005
Previous Next Play Pause
W czwartek, na dzień przed feriami zimowymi, odbył się apel dla wszystkich uczniów szkoły. Dotyczył on bezpieczeństwa. Apel przeprowadziła Pani dyrektor Małgorzata Gondek.  Przekazała uczniom informacje o tym jak należy zachowywać się, aby ta dwutygodniowa przerwa w nauce była spokojna i bezpieczna. Przypomniano uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa, na dworze i w domu, a także podczas wyjazdów na feryjny wypoczynek zorganizowany. Wcześniej klasy 2B, 6 i 8 uczestniczyły w zajęciach pod hasłem ”Bezpieczne ferie”. Obejrzano film edukacyjny, w którym w przystępny sposób wyjaśniono na jakie niebezpieczeństwa uczniowie mogą być narażeni. Przypomniano także ważne telefony alarmowe oraz zwrócono uwagę na to kogo w razie kłopotów poprosić o pomoc. Ułożono tematyczny napis z rozsypanki literowej. Omówiono przedstawione na barwnych planszach obrazy ilustrujące typowe aktywności w zimowej porze roku. Na dużym brystolu przygotowano wielkiego bałwanka z wacików imitujących śnieg. Te plastyczne efekty naszych zajęć zostały wyeksponowane na gazetce ściennej, na szkolnym korytarzu.
     Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku podczas zimowych ferii.
 
 
 
 
ferie001
ferie002
ferie003
ferie004
ferie005
ferie006
ferie007
ferie008
Previous Next Play Pause
Sezon późnojesienny i zimowy zawsze jest sezonem infekcji. Grypa, covid i RSV oraz wszelkie infekcje para grypowe. Niestety są to choroby, które bardzo łatwo przenoszą się na inne osoby. Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W ramach programu, ze względu na wzmożoną potrzebę profilaktyki sugerowane jest przeprowadzenie zajęć pod hasłem „Co robić aby się nie zarazić”?. W zajęciach, które przeprowadzono w dniu 4 stycznia wzięły udział klasy; 2 B, 6 i 8. Podjęto szereg działań, mających na celu uświadomienie uczniom skali zagrożeń wynikających z szerzenia się wirusa grypy i konieczności stosowania wybranych metod w celu uchronienia się przed zakażeniem. Na początku  zajęć uczniowie z rozsypanki literowej ułożyli napis „STOP GRYPIE”, który umieszczono na tablicy magnetycznej. Obejrzeliśmy film adekwatny do tematyki ze strony gov.pl. Następnie odbyła się praca w grupach. Jedni uczniowie musieli wybrać i powycinać napisy mówiące nam o objawach grypy a inni o tym jak grypie zapobiegać. Pracowaliśmy nie tylko teoretycznie. Był pokaz  właściwego, poprawnego mycia rąk oraz zakładania i ściągania maseczki w sposób najbardziej higieniczny. Na koniec kolorowanka tematyczna…. dużo się działo. Mamy nadzieję, iż nasze działania przyniosą wymierny efekt i jak najmniej naszych uczniów będzie musiało przechodzić chorobę.

 

 

grypa001
grypa002
grypa003
grypa004
grypa005
grypa006
grypa007
grypa008
grypa009
grypa010
Previous Next Play Pause

Okres przedświąteczny obfituje w liczne wydarzenia. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowywali prace na konkursy plastyczne min. na XXI Środowiskowy Konkurs Plastyczny „Świąteczna choinka” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 60 im. Marii Grzegorzewskiej Specjalną w Zespole Szkół nr 3 w Katowicach. Uczniowie wykonali prace z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Barwne choinki zostały przesłane do organizatora konkursu i oczekują na werdykt. Część choinek pozostała z nami w klasach. Wykorzystaliśmy różne materiały, mamy więc w tym roku choinki z łańcuchów oraz recyklingowe (pocięte kartki z ksero).

Przed świątecznym spotkaniem opłatkowym przygotowaliśmy w klasach pierniczki i kruche ciasteczka. Klasa V wykonała dla nas na matematyce pudełka, które następnie ozdobiliśmy w świąteczne motywy. Do pudełek schowaliśmy wykonane na zajęciach ciasteczka. Taki słodki upominek uczniowie zanieśli do rodzinnych domów.

Świąteczna atmosfera towarzyszyła nam także podczas wspólnego kolędowania.

swiatecznycz001
swiatecznycz002
swiatecznycz003
swiatecznycz004
swiatecznycz005
swiatecznycz006
swiatecznycz007
swiatecznycz008
swiatecznycz009
swiatecznycz010
swiatecznycz011
swiatecznycz012
swiatecznycz013
Previous Next Play Pause

W grudniu uczniowie klasy 1A, 5A, 8aA realizowali kolejne zadania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego GRAMY ZMYSŁAMI. Tym razem zadanie ściśle wiązało się z tematyką świąteczną. Uczniowie wykonywali sensoryczne ozdoby.

Chłopcy z pierwszej klasy wykonali choinki. Tekturki oplatali wełną, wyklejali malowaną folią bąbelkową i ozdabiali cekinami.

Wiktoria z klasy piątej i uczniowie klasy ósmej pracowali nad świątecznymi witrażykami uzupełniając kontur tekturowej choinki lub bombki kolorowymi koralikami i cekinami. W ten sposób powstały piękne sensoryczne ozdoby, którymi zostały udekorowane sale lekcyjne.

GZgrudzien001
GZgrudzien002
GZgrudzien003
GZgrudzien004
GZgrudzien005
GZgrudzien006
GZgrudzien007
GZgrudzien008
GZgrudzien009
GZgrudzien010
Previous Next Play Pause

Trzecioklasiści są w pełni przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia.

Wybraliśmy się na Jarmark na rynku w Katowicach, gdzie przejechaliśmy się na karuzeli oraz ciuchcią dla dzieci. Spróbowaliśmy też przysmaku rodem z Hiszpanii, słodkich Churros.
Dzień przed przerwą świąteczną mieliśmy klasowe spotkanie wigilijne. Zjedliśmy smakołyki, złożyliśmy sobie życzenia, opowiadaliśmy sobie, jak spędzimy Święta i wykonaliśmy stajenki. Przy dźwiękach skrzypiec śpiewaliśmy też piękne tradycyjne polskie kolędy.
Życzymy Wam Wszystkim zdrowych i wesołych Świąt! 
image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
Previous Next Play Pause