Fasola, z której możemy być dumni! Nasz narodowy skarb, który w czasach zaborów podtrzymywał w narodzie ducha patriotyzmu: fasola z orzełkiem.

            To specjalny rodzaj fasoli wyhodowany na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Jej historia splata się z losami Polaków zamieszkujących tereny Wołynia, Podola, Pokucia…. Za jej posiadanie groziły surowe kary ze śmiercią lub zsyłką na Syberię włącznie. Ponieważ plamka na ziarenku do złudzenia przypomina orła z rozpostartymi skrzydłami. Dla tysięcy Polaków zesłanych w XIX w. na katorgę była to namiastka utraconej ojczyzny.

            Uczniowie Naszej Szkoły już po raz drugi z okazji Odzyskania Święta Niepodległości symboliczne ziarenka zasadzili do ziemi. Sadzenie fasoli poprzedzała lekcja podczas, których dowiedzieli się jak w czasach zaborów walka o polskość i bycie polakiem przeniosła się także do… kuchni. Jednym z przykładów podtrzymywania tradycji narodowych było przygotowywanie potraw z użyciem niepozornego, jak mogłoby się wydawać, nasiona rośliny strączkowej zwanej polską fasolą z orzełkiem.

            Wszystkie klasy zobowiązały się do dbania i zapewnienia im dobrych warunków. Teraz zostało tylko podlewać i obserwować jak pięknie rośnie nam fasola. Czekamy z niecierpliwością na pierwsze zielony łodygi oraz efekty... Jeżeli uda nam się zebrać jakieś plony, to chcemy powrócić do tego zapomnianego patriotycznego obyczaju i rozpowszechnić go w naszej Małej Ojczyźnie.

            Fasola z orzełkiem nie jest po prostu kolejną niezwykłą odmianą. Ona jest super-niezwykła, bo łączy w sobie wszystko to, czego najnowsze odmiany mogą się nigdy nie doczekać: tradycji oraz historii.

 

 

  

Zakończył się szkolny konkurs plastyczny pod hasłem “Oto miś”. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej z wizerunkiem dowolnego, ulubionego misia. Wszyscy uczestnicy wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Zastosowano różnorodne techniki plastyczne, choć wydaje się, iż nasi uczniowie najbardziej lubią jednak rysowanie kredkami. Obrady jury trwały długo. Laureatami konkursu zostali:  

  1. m-ce  Maksymilian Kur
  2. m-ce Franciszek Bocionek
  3. 3.m-ce Kinga Horniak

Wyróżnienia otrzymali: Bartosz Kowalik, Wojtek Rojkowski.                                   

Gratulujemy! Dyplomy i upominki zostały wręczone.

Wystawa pokonkursowa prac odbędzie się w ostatnim tygodniu listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filia nr 1, w Sosnowcu.

 

 

  

Kolejna część projektu „Bez barier wieku”, pierwsza w obecnym roku szkolnym , została zrealizowana w listopadzie. Dokładnie 14 listopada w Światowym Dniu Seniora. Przebiegała ona pod hasłem „Serce dla seniora”.

Jesień w przyrodzie i jesień życia seniorów. Czas wciąż biegnie nieubłagalnie. Wszyscy kiedyś będziemy wiekowymi ludźmi. Warto pamiętać o tych, którzy potrzebują naszej uwagi o pensjonariuszach Domu Pomocy Społecznej, samotnych, niepełnosprawnych osobach.

Uczniowie z klas 3b i 7 przygotowali dla seniorów piękne barwne serce, na którym napisali życzenia dla seniorów. Do tego przygotowano dużą paczkę słodkości i herbatek na długie zimowe wieczory, która została przekazana seniorom z DPS nr 2 w Sosnowcu, co sprawiło wiele radości.

Dzięki naszemu przedsięwzięciu uczymy młode pokolenie empatii, pozytywnych zachowań w stosunku do drugiego człowieka. Pokazujemy jak ważne jest wzmacnianie międzypokoleniowych więzi. Obrazujemy uczniom, że starsze osoby, cieszy każdy gest, pokazujący, iż ktoś o nich pamięta.

 

   

 

11 listopada 2023 r przypadła 105 rocznica odzyskania suwerenności przez Polskę.

Uczniowie klas autystycznych aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach do tego niezwykle ważnego dla każdego Polaka dnia. Wspólnie, integrując się pracowali przy przygotowaniu plakatu- wycinali, wyklejali i tworzyli kompozycję na dużym arkuszu. Posadzili patriotyczną fasolkę i uczestniczyli w szkolnym odśpiewaniu hymnu. Wszyscy pamiętali o odświętnym, galowym stroju. Za co serdecznie dziękujemy.

W dniu 09.11.2023 r Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XXIII Spartakiadzie sportowej, która odbywała się w Dąbrowie Górniczej. Rozgrywki były prowadzone w czterech konkurencjach sprawnościowych: Gra w „Dwa ognie”, konkurs rzutów do kosza na czas, „DART”  konkurs rzutów do celu oraz sprawnościowy wyścig rzędów. Oprócz naszej szkoły w zawodach udział wzięły Reprezentacje z siedmiu szkół min. z Dąbrowy Górniczej, 3 szkoły z Sosnowca, Będzina, Zabrza, Świętochłowic oraz nasza szkoła z Katowic. W konkurencji „DART” (Rzuty do celu) w kategorii dziewcząt nasze uczennice Oliwia i Julia były bezkonkurencyjne i zajęły 1- sze miejsce, a w konkurencji „Rzuty do kosza na czas” Dawid wraz z Oliwią  zajęli 3 - miejsce. W wyścigach rzędów i grze w dwa ognie nasi reprezentanci zaprezentowali się również bardzo dobrze lecz znaleźli się tuż poza podium. Po bardzo emocjonujących i zaciętych zawodach uczniowie naszej szkoły zajęli drużynowo miejsce. Należy dodać, że byliśmy na spartakiadzie po raz pierwszy oraz że przyszło nam się mierzyć z o wiele starszymi zawodnikami.  Mimo to nasi reprezentanci nie przestraszyli się, dali z siebie wszystko i walcząc jak równy z równym osiągnęli bardzo dobry wynik. 

Gratulujemy naszym dzielnym reprezentantom: Dawidowi z klasy VIII A, Oliwii i Igorowi z klasy VI oraz Julii z klasy III b i życzymy im kolejnych sukcesów sportowych. 

Ze sportowym pozdrowieniem, nauczycie wychowania fizycznego.

 

 

  

 

Dzień Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce. To czas, kiedy całe społeczeństwo wspólnie świętuje odzyskanie niepodległości i pamięta o bohaterach, którzy walczyli o wolność ojczyzny.

W przeddzień 105 rocznicy odzsykania przez Polskę niepodległości społeczność naszej szkoły odśpiewała o symbolicznej godzinie 11:11 Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.

#Szkoładohymnu

 

Warsztaty ekologiczne czyli spotkanie z leśnikiem, dla klas trzecich odbyły się w dniu 9 listopada. Przyjechała do nas pani Ewa - leśnik z Zespołu Parków Krajobrazowych z Będzina. Nasze spotkanie miało za zadanie przybliżyć uczniom nie tylko samo pojęcie ekologii, ale przede wszystkim szeroko rozumiane zagadnienia związane z ochroną środowiska i zachowaniami nacechowanymi troską o otaczającą nas przyrodę. Zajęcia miały zdecydowanie charakter praktyczny i aktywizujący. Uczniowie poznali ciekawostki z życia zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem takich gatunków jak niedźwiedzie brunatne oraz wilki. Zwierzęta groźne, lecz niezbędne w ekosystemie oraz łańcuchu pokarmowym.

Pani leśnik starała się zaszczepić w naszych uczniach troskę o naszą planetę oraz pogłębiać ich świadomość ekologiczną. Dzieci uważnie słuchały, aktywnie uczestniczyły w warsztatach. Uczniowie mieli okazję zadać wiele pytań, na które z niezwykłą cierpliwością pani edukatorka udzielała wyczerpujących odpowiedzi.

Podsumowaniem warsztatów było wykonanie pracy - plakietki z postacią wilka. Nasze spotkanie to super wspólna nauka i zabawa,
z ekologią w tle.