Nasza placówka włączyła się w kolejne akcje prowadzone przez Bibliotekę w Dąbrowie Górniczej- Filia nr 5. Po udanej zbiórce kasztanów nastąpił czas zbierania plastikowych nakrętek. Cel jest szczytny- nadal pomagamy Marcelkowi.

Rodzice naszych uczniów i nauczyciele postanowili także wspomóc akcję resocjalizacyjną. Pozyskane w wyniku zbiórki książki zostały przekazane do Aresztu Śledczego w Cieszynie.

Przed nami kolejne formy pomocy - przygotowujemy kartki świąteczne i stroiki na stół dla Fundacji Wolne Miejsce, która organizuje Metropolitalną Wigilię dla Samotnych.

 

 

  

  W grudniu dni są coraz krótsze, panuje zimowa aura, nasze myśli zaprzątnięte są oczekiwaniem na Święta. Zastanawiamy się nad znaczeniem i symboliką Bożego Narodzenia. Ozdoby na tradycyjną choinkę są jednym z elementów nierozerwalnie związanych ze świętami. 

 Toteż w dniu 11 grudnia zrealizowaliśmy kolejną część  projektu "Bez barier wieku”. Tym razem były to wspólne zajęcia plastyczne integrujące uczniów z osobami trzeciego wieku. Celem naszej inicjatywy jest kształtowanie postaw prospołecznych. W ramach realizacji projektu „Bez barier wieku” realizujemy zadania wychowawcze związane z wyrabianiem u dzieci szacunku wobec osób starszych, rozwijamy wrażliwość na potrzeby innych. Przypominamy jak ważna jest otwartość, tolerancja i szacunek do drugiego człowieka. To kształtuje  empatię do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych. Toteż staramy się integrować uczniów z wiekowymi pensjonariuszami  Domu Seniora. Realizacja projektu wzmacnia więź międzypokoleniową i niesie za sobą szereg korzyści dla obu stron.

 Ozdoby świąteczne z masy solnej były wykonane pod czujnym okiem nauczycieli naszej szkoły we współpracy z pracownikiem socjalnym.

 Miłą niespodzianką ze strony dyrekcji DPSu była możliwość uczestnictwa naszych uczniów w dogoterapii wspólne z seniorami. Pies Bella wraz z opiekunką były nie lada atrakcją. Natomiast uczniowie na ręce dyrektor DPS pani Jadwigi Siodłak przekazali własnoręcznie wykonane życzenia świąteczne oraz stroiki.

 

 

 

Zakończyła się VI edycja akcji Łańcuch Dobra organizowana przez Stowarzyszenie  PRO SALUT, która opiekuje się dziećmi z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Białegostoku.

W naszej szkole, od kilku już lat, bierzemy czynny udział w akcji ogólnopolskiego bicia rekordu na najdłuższy łańcuch choinkowy. W tym roku, podobnie jak w poprzednich, odbył się konkurs między klasami na najdłuższy Łańcuch Dobra.

W imieniu Stowarzyszenia, jego Podopiecznych oraz własnym chciałam podziękować wszystkim zaangażowanym Uczniom, Nauczycielom, Rodzicom i Dziadkom. Bez Was tej akcji by nie było. W tym roku mamy się czym pochwalić! Tegoroczny łańcuch ma 548,5 m długości!

Nie będę tutaj wypisywać, która klasa zwyciężyła i ile metrów łańcucha wykonała (wszystko jest uwiecznione na fotografiach), bo wszystkim przyświecał jeden cel: szerzenie wiedzy na temat dystrofii mięśniowej i pomoc dzieciom dotkniętych tą chorobą.

Gratulacje dla wszystkich!!!

W ramach innowacji pedagogicznej wychowankowie świetlicy rozmawiali dzisiaj o tolerancji. Poruszony został temat inności oraz akceptacji. 

Oglądaliśmy film o sympatycznym reniferze Rudolfie, analizowaliśmy tekst piosenki. Na koniec wykonaliśmy prace plastyczne  z reniferem w roli głównej. Pamiętajmy, że każdy z nas jest wyjątkowy! 

 

Konkurs plastyczny „Oto miś” odbył się w naszej szkole w listopadzie. Inspiracją do zorganizowania konkursu i wystawy pokonkursowej był Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z przepięknych, barwnych  prac wykonanych przez uczniów naszej szkoły powstała wystawa, zorganizowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu, Filia nr 1, przy ulicy Kossaka. Wystawa będzie eksponowana do dnia 15 grudnia. Można ją obejrzeć w godzinach pracy biblioteki. Zapewne młodzi artyści rozpoznają na zdjęciach swoje prace. Nasza szkoła, w podziękowaniu za piękne prace otrzymała od pań bibliotekarek podziękowania oraz książkę. Cieszymy się, iż prace naszych uczniów były eksponowane poza szkołą.

 

Przy dźwiękach znanych pastorałek nasi uczniowie wykonali wspólnie piękne dekoracje wprowadzające w świąteczny nastrój! Wesołych Świąt! 

Barbórka to wyjątkowe święto dla każdego mieszkańca Śląska. Klasy 1b i 2a poznawały kulisy ciężkiej pracy górników. Zobaczyliśmy jak wygląda górnik po szychcie na dole oraz jakich w dzisiejszych czasach używa się narzędzi. Słuchaliśmy także orkiestry górniczej. Każdy uczeń przymierzył mundur górniczy oraz czako. Wszyscy prezentowali się znakomicie. Na koniec dnia każdy chłopiec wykonał własne czako. Dziękujemy za ten wyjątkowy dzień.

 

1 grudnia odbyło się Spotkanie z Mikołajem w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych na Stadionie Śląskim - "Mikołajki na Sportowo". Naszą szkołę reprezentowała klasa IVa i jeden uczeń klasy IIIb. Uczestnicy rozpoczęli spotkanie od świątecznej Zumby, następnie wykonywali różne konkurencje sportowo - rekreacyjne oraz wykonywali ozdoby świąteczne i dekorowali pierniki. Po wykonaniu wszystkich zadań do uczestników przybył Mikołaj z prezentami. Atmosfera była fantastyczna i wszyscy świetnie się bawili.