Innowacja pedagogiczna na świetlicy szkolnej.

Rozpoczęliśmy tematykę związana z karnawałem. Najpierw dzieci zapoznały się z wierszem Dwunastu Braci.  Następnie obejrzały filmiki z karnawału z Rio. Końcową częścią zajęć było wykonanie pięknych, kolorowych masek różnymi technikami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

Eksperymentalny, kolorowy  wulkan (w słoiku czy butelce) to jeden z wyjątkowo widowiskowych eksperymentów . Zarazem, można powiedzieć, że  prostych do wykonania i efektownych.  W piątek 5 stycznia, w ramach Innowacji pedagogicznej „Świat wokół nas” ochoczo zabraliśmy się do klasowych eksperymentów, które odbyły się w klasach: 3b, 3a oraz 7. Można śmiało powiedzieć, iż nasze „eksperymentalne wulkany” toczyły z krateru kolorowa lawę. Wyglądało to niezwykle widowiskowo. Aby eksperyment się udał przygotowaliśmy wszystkie niezbędne  produkty.  Były to m.in.: soda oczyszczona , ocet, kwasek cytrynowy, barwniki spożywcze, płyn do naczyń  oraz zimna woda. Podzieliliśmy między siebie zadania aby każdy chętny uczeń mógł brać czynny udział w eksperymencie. Po zabezpieczeniu ławek ceratą, zbudowaliśmy z kartonu i plasteliny…krater wulkaniczny. Nasze „eksperymentalne wulkany” wybuchały też w niewielkiej plastikowej butelce. 

 

Grudzień upłynął nam na bardzo poważnym zadaniu. Oczywiście przede wszystkim się uczyliśmy, ale nie mogliśmy nie zareagować na list, który dostaliśmy od Cindy Lou Who mieszkanki Ktosiowa. Ostrzegła nas ona, że Grinch planuje zepsuć Gwiazdkę i tylko my możemy uratować święta. Dostaliśmy listę zadań do wykonania, które miały sprawić, że Grinch pokocha Boże Narodzenie tak, jak my.

Na początku poznaliśmy jego historię i dowiedzieliśmy się, że gdy jego serce urośnie (od dobrych uczynków), pokocha on Gwiazdkę i nie będzie chciał jej zniszczyć. Podjęliśmy wyzwanie i wzięliśmy się od razu do pracy.

Napisaliśmy list do dzieci, podopiecznych Stowarzyszenia PRO SALUTE, aby pokazać im, że myślimy o nich i życzymy im dużo zdrowia. Napisaliśmy również list do Mikołaja z pozdrowieniami i wskazówkami dotyczącymi naszych prezentów. Osobiście byliśmy na poczcie i przypilnowaliśmy żeby znaczek był naklejony w odpowiednim miejscu, a adres nie miał żadnych błędów. To była priorytetowa sprawa!

List dotarł a Mikołaj osobiście złożył nam wizytę w naszej klasie i dostaliśmy sporo miłych upominków.

Wzięliśmy się również bardzo energicznie do dekorowania naszej klasy, żeby jak najszybciej zagościł w niej duch Bożego Narodzenia. Po pierwsze ubraliśmy choinkę. Zrobiliśmy wiele kolorowych ozdób świątecznych, a niektóre z nich wysłaliśmy na konkursy plastyczne. Ważnym elementem wystroju stał się łańcuch choinkowy, który robiliśmy w klasie, ale przede wszystkim w domu z rodzicami. Dzięki temu wygraliśmy szkolny konkurs na najdłuższy Łańcuch Dobra, akcja Stowarzyszenia PRO SALUTE szerzącego wiedzę na temat dystrofii mięśniowej u dzieci.

Nie zapomnieliśmy również o zadaniach w ramach realizowanych projektów. Klasowy projekt edukacyjny Kącik czytelniczy zrealizowaliśmy czytając przez cały miesiąc o zwyczajach świątecznych w różnych zakątkach świata. Przeczytaliśmy również książkę Dr. Seuss’a Jak Grinch skradł święta, która pozwoliła nam poznać sposób na przekonanie jej bohatera do świąt.

Wykonaliśmy choinkę sensoryczną oklejając trójkątną tekturkę resztkami włóczki i realizując zadanie projektu Gramy zmysłami. Choinka w ogóle była tematem przewodnim tego miesiąca, rysowaliśmy ją mazakami i wodą {w ramach realizacji zadania projektu Kreatywne prace plastyczne}, owijaliśmy sznurkiem i oklejaliśmy pomponami. Wykonaliśmy również techniką mieszaną przyjacielskie Anioły.

W ramach projektu Wspólnie mocniejsi – uczymy się przez integrację bawiliśmy się rymami, bo zadanie brzmiało zabawy językowe. W tym przypadku zadanie nie było związane ze świętami. Poznaliśmy zasady działania rymów na podstawie wiersza Ryby, żaby i raki Jana Brzechwy. Nie zapomnieliśmy również o obchodzeniu ważnego w naszym regionie Dnia Górnika. Świętując ten dzień mieliśmy możliwość rysowania węglem na kartkach i… wszędzie. Praca górników jest ciężka, ale tworzenie węglem, to sztuka na najwyższym poziomie w naszym wykonaniu.

W grudniu byliśmy w kinie na świetnym filmie pt. Trolle 3. To był udany dzień, po seansie zrobiliśmy sobie spacer po Jarmarku na katowickim Rynku. Udała nam się również pobrykać w śniegu, rzucaliśmy się śnieżkami, odbijaliśmy na nim ślady i lepiliśmy bałwanki. To była zabawa!

W ramach akcji Podziel się paczką wraz z rodzicami przygotowaliśmy podarunki dla dzieci, które muszą spędzać święta w szpitalu, chcieliśmy żeby również one poczuły magię świąt.

Tuż przed przerwą świąteczną piekliśmy i ozdabialiśmy pierniczki oraz wykonaliśmy upominki świąteczne dla naszych rodziców: pachnącą świętami pomarańczę i solny świecznik. Wszystko pięknie zapakowaliśmy i mogliśmy je zabrać do domu. W ten sposób byliśmy gotowi do zbliżającej się Gwiazdki, ale ciągle nie wiedzieliśmy czy udało nam się przekonać Grincha do wspólnego świętowania. I wtedy dostaliśmy od niego list, w którym podziękował nam za to, że pokazaliśmy mu co w świętach jest ważne. Dzięki temu nasze klasowe spotkanie świąteczne było wspaniałym wydarzeniem. Kolędowaliśmy, jedliśmy pyszne pierniczki i bawiliśmy się otrzymanymi prezentami.

Życzymy wszystkim wielu dobrze zrealizowanych zadań w Nowym Roku!

 

Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w akcję organizowaną przez Fundację Wolne Miejsce. Tym razem były to przygotowania do Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i w tym roku zgromadziła ok. 4 tys osób. Uczniowie wraz z nauczycielami wykonali kartki świąteczne i ozdoby na wigilijne stoły.

Czas świąt jest szczególnie trudny dla osób samotnych, wykluczonych społecznie dlatego cieszymy się, że mogliśmy się przyczynić do stworzenia radosnej, świątecznej atmosfery.

Zanikającą tradycją Świąt i nie tylko, jest wysyłanie kartek z życzeniami. We współczesnym świecie coraz częściej do składania życzeń służą sms-y, e-maile czy też Facebook. Takie możliwości dają współczesne sposoby komunikacji. Jednak nawet najciekawszy sms, mms, e-mail czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej, kolorowej świątecznej kartki. A jeszcze większą radość sprawia samodzielne wykonanie takich kartek świątecznych.

W tym roku po raz trzeci udało nam się wymienić pięknymi kartkami świątecznymi z jedną ze szkół.

Wymiana coroczna kartek bożonarodzeniowych z Zespołem Placówek Specjalnych w Pleszewie to inicjatywa mająca na celu promowanie więzi i współpracy między uczniami. Podczas tej wymiany uczniowie obu placówek przygotowują własnoręcznie wykonane kartki bożonarodzeniowe, na których umieszczają swoje życzenia i pozytywne słowa. Wymiana kartek bożonarodzeniowych nie tylko wpływa na rozwijanie umiejętności manualnych uczniów, ale także uczy ich empatii, wrażliwości i umiejętności nawiązywania relacji. W każdym roku uczestnicy tej inicjatywy mogą doświadczać radości i zadowolenia z możliwości dzielenia się czymś wyjątkowym z innymi uczniami. Ta tradycja ma na celu nie tylko świętowanie Bożego Narodzenia, ale też promowanie wartości takich jak współpraca, szacunek i zrozumienie dla innych.

Wymiana kartek bożonarodzeniowych z Zespołem Placówek Specjalnych w Pleszewie jest przykładem pozytywnej inicjatywy i przyczynia się do tworzenia pozytywnego środowiska w szkołach.

 

Dzisiaj podczas zajęć artystycznych na świetlicy nasze dzieciaki malowały niebo pełne fajerwerków! Dzieci obejrzały też pokaz sztucznych ogni. Do przeprowadzenia zajęć wykorzystano tablicę interaktywną. 

Szczęśliwego Nowego Roku życzą wychowankowie świetlicy wraz z wychowawcą! 

  Motto   "Człowiek jest tyle wart ile uczyni dla drugiego".

Prof. Julian Aleksandriowicz

Akcja pomocy dzieciom chorym na nowotwory corocznie prowadzona jest w grudniu bowiem  ”Są takie Święta raz do roku....”, czyli Boże Narodzenie z nieodłączną choinką i podarkami.  Właśnie wtedy organizujemy paczki dla dzieciaków z oddziału onkologii. To nie tylko gest pomocy, ale również nauka empatii, życzliwości, ofiarności.

Serdecznie dziękujemy, tym którzy nie byli obojętni na los małych pacjentów i dołączyli się do naszej akcji.  

Przed Bożym narodzeniem organizatorki przekazały do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie 20 paczek. Ze słodyczami, maskotkami, kredkami, książeczkami.  Kolorowanki, gadżety świąteczne oraz życzenia i opłatki dopełniły całości. Na oddziale onkologii dziecięcej prezenty sprawiły sporo radości i odmiany w szpitalnej monotonii. Chore dzieci, tak ciężko doświadczone przez los, choć na chwilkę mogły poczuć magię świat i zapomnieć o bólu i cierpieniu, mimo, iż niektóre Święta spędziły na szpitalnym łóżku.

  

 

 

Uczniowie klasy 1b przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto na pierniczki, poznając smaki i zapachy wszystkich składników. Nie wszystko przypadło nam do gustu, ale w cieście smakowało wyśmienicie. Po wykrojeniu kształtów poszliśmy do kuchni, gdzie radośnie patrzyliśmy jak ciasteczka zmieniają swoje kolory. I w końcu nadszedł ten wymarzony moment - zdobienie. Śmiało można powiedzieć, że wszystkie cukiernie w Katowicach mogą już teraz starać się o przyszłych pracowników.