Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w akcję organizowaną przez Fundację Wolne Miejsce. Tym razem były to przygotowania do Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i w tym roku zgromadziła ok. 4 tys osób. Uczniowie wraz z nauczycielami wykonali kartki świąteczne i ozdoby na wigilijne stoły.

Czas świąt jest szczególnie trudny dla osób samotnych, wykluczonych społecznie dlatego cieszymy się, że mogliśmy się przyczynić do stworzenia radosnej, świątecznej atmosfery.

Zanikającą tradycją Świąt i nie tylko, jest wysyłanie kartek z życzeniami. We współczesnym świecie coraz częściej do składania życzeń służą sms-y, e-maile czy też Facebook. Takie możliwości dają współczesne sposoby komunikacji. Jednak nawet najciekawszy sms, mms, e-mail czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej, kolorowej świątecznej kartki. A jeszcze większą radość sprawia samodzielne wykonanie takich kartek świątecznych.

W tym roku po raz trzeci udało nam się wymienić pięknymi kartkami świątecznymi z jedną ze szkół.

Wymiana coroczna kartek bożonarodzeniowych z Zespołem Placówek Specjalnych w Pleszewie to inicjatywa mająca na celu promowanie więzi i współpracy między uczniami. Podczas tej wymiany uczniowie obu placówek przygotowują własnoręcznie wykonane kartki bożonarodzeniowe, na których umieszczają swoje życzenia i pozytywne słowa. Wymiana kartek bożonarodzeniowych nie tylko wpływa na rozwijanie umiejętności manualnych uczniów, ale także uczy ich empatii, wrażliwości i umiejętności nawiązywania relacji. W każdym roku uczestnicy tej inicjatywy mogą doświadczać radości i zadowolenia z możliwości dzielenia się czymś wyjątkowym z innymi uczniami. Ta tradycja ma na celu nie tylko świętowanie Bożego Narodzenia, ale też promowanie wartości takich jak współpraca, szacunek i zrozumienie dla innych.

Wymiana kartek bożonarodzeniowych z Zespołem Placówek Specjalnych w Pleszewie jest przykładem pozytywnej inicjatywy i przyczynia się do tworzenia pozytywnego środowiska w szkołach.

 

  Motto   "Człowiek jest tyle wart ile uczyni dla drugiego".

Prof. Julian Aleksandriowicz

Akcja pomocy dzieciom chorym na nowotwory corocznie prowadzona jest w grudniu bowiem  ”Są takie Święta raz do roku....”, czyli Boże Narodzenie z nieodłączną choinką i podarkami.  Właśnie wtedy organizujemy paczki dla dzieciaków z oddziału onkologii. To nie tylko gest pomocy, ale również nauka empatii, życzliwości, ofiarności.

Serdecznie dziękujemy, tym którzy nie byli obojętni na los małych pacjentów i dołączyli się do naszej akcji.  

Przed Bożym narodzeniem organizatorki przekazały do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie 20 paczek. Ze słodyczami, maskotkami, kredkami, książeczkami.  Kolorowanki, gadżety świąteczne oraz życzenia i opłatki dopełniły całości. Na oddziale onkologii dziecięcej prezenty sprawiły sporo radości i odmiany w szpitalnej monotonii. Chore dzieci, tak ciężko doświadczone przez los, choć na chwilkę mogły poczuć magię świat i zapomnieć o bólu i cierpieniu, mimo, iż niektóre Święta spędziły na szpitalnym łóżku.

  

 

 

Dzisiaj podczas zajęć artystycznych na świetlicy nasze dzieciaki malowały niebo pełne fajerwerków! Dzieci obejrzały też pokaz sztucznych ogni. Do przeprowadzenia zajęć wykorzystano tablicę interaktywną. 

Szczęśliwego Nowego Roku życzą wychowankowie świetlicy wraz z wychowawcą! 

Uczniowie klasy 1b przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto na pierniczki, poznając smaki i zapachy wszystkich składników. Nie wszystko przypadło nam do gustu, ale w cieście smakowało wyśmienicie. Po wykrojeniu kształtów poszliśmy do kuchni, gdzie radośnie patrzyliśmy jak ciasteczka zmieniają swoje kolory. I w końcu nadszedł ten wymarzony moment - zdobienie. Śmiało można powiedzieć, że wszystkie cukiernie w Katowicach mogą już teraz starać się o przyszłych pracowników. 

 

W dniach od 12.12.2023r.do 15.12.2023r. na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się rozgrywki badmintona w ramach  II- go Mikołajkowego Turnieju.

W pierwszym dniu zawodów Pani Dyrektor mgr Małgorzata Gondek powitała zawodników biorących udział w rozgrywkach, a następnie życząc wszystkim uczestnikom emocjonującej sportowej rywalizacji otworzyła turniej.

W sportowych zmaganiach wzięło udział łącznie 27 zawodników w dwóch grupach wiekowych: 14 uczniów z klas młodszych 2-4 oraz 13 uczniów z klas starszych 6-8. Uczestnicy rozgrywali swoje mecze w dwóch kategoriach dziewcząt i chłopców, a mecze były rozgrywane systemem pucharowym.

Na turnieju rozegrano wiele emocjonujących meczy, a rywalizacja przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze.

Wyniki rywalizacji badmintona:

Gr. I UCZNIOWIE MŁODSI

DZIEWCZĘTA:

1 miejsce        Julia T.            klasa 4a

2 miejsce        Laura M.         klasa 4a

3 miejsce        Kinga M.         klasa 2b

CHŁOPCY:

1 miejsce        Nicolas D.       klasa 4a

2 miejsce        Wojtek S.        klasa 3b

3 miejsce        Patryk  G.- H.   klasa 4a

Gr. II UCZNIOWIE STARSI

DZIEWCZĘTA:

1 miejsce        Natalia K.        klasa 6a

2 miejsce        Beata Z.          klasa 8a

3 miejsce        Justyna Ch.      klasa 6a

CHŁOPCY:

1 miejsce        Sebastian G     klasa 7a

2 miejsce        Marcin B.        klasa 8a

3 miejsce        Bohdan P.       klasa 8a

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszym turnieju i gratulujemy zwycięzcom.

Ze sportowym pozdrowieniem nauczyciele wychowania fizycznego.

 

 

Kilka dni temu nasza szkoła zorganizowała „Kiermasz świąteczny”, którego celem było zdobycie funduszy na przeprowadzenie „XX Konkursu Ewangelicznego”, zaplanowanego
na marzec 2024 r. Kiermasz organizowany był na terenie parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach, a do nabycia były między innymi: ręcznie wykonane ozdoby świąteczne takie jak: stroiki, bombki, choinki, kartki i inne dekoracje.

 Każda zakupiona ozdoba stała się cegiełką, która zostanie wykorzystana na wyrównanie szans dzieci z niepełnosprawnościami, a przede wszystkim na wspieranie ich rozwoju i rozwijanie talentów. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w tę szlachetną akcję.

 

Bieg Dziewięciu Górników z „Wujka” to projekt realizowany przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności od 2013 roku, skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem województwa śląskiego. 16 grudnia, w 42. rocznicę pacyfikacji strajku w KWK „Wujek”, nasi uczniowie wzięli po raz trzeci udział w XI Biegu Dziewięciu Górników. Niemal 700 uczestników z 68 szkół Śląska i Zagłębia – przybiegło z różnych stron, by razem pokonać ostatni odcinek ul. Wincentego Pola i zakończyć bieg przy Pomniku-Krzyżu. Tegorocznym patronem naszej szkoły został Bogusław Kopczak, którego wizerunek widniał na naszych koszulkach.                                                                                                                    

     Cieszymy się, że nasz udział w biegu był okazją do pogłębienia wiedzy na temat wydarzeń w KWK „Wujek”. To była cenna lekcja współczesnego patriotyzmu.

                                                                                                                           Pamiętamy!