Nadeszła pora na podsumowanie ogólnopolskiego projektu, w którym przez cały rok szkolny uczestniczyli pilnie uczniowie z klasy II b. W ramach projektu przygotowywaliśmy gazetki tematyczne o krajach anglosaskich, prezentacje multimedialne o jednym z krajów anglojęzycznego obszaru językowego, osłuchaliśmy się z kodami QR, dowolną techniką stworzyliśmy flagę Wielkiej Brytanii, nauczyliśmy się piosenki o rodzinie oraz rymowanki o doktorze i jabłku ( Również z okazji Dnia Jabłka). W Sali numer 11 mieliśmy swój kącik literatury angielskiej. Wszystkie działania w postaci zdjęć oraz nagrywanych filmików zostały udostępnione na zamkniętej grupie portalu społecznościowego facebook. Nazwa grupy jest taka sama jak nazwa projektu. Szkoła, nauczyciel koordynujący projekt oraz poszczególni uczniowie otrzymali podziękowania i certyfikaty za aktywny udział w nim. Była to dla nas super przygoda i okazja do spotkania się z innym językiem oraz kulturą. Gratulujemy klasie II b, dzięki której ta przygoda się udała!

 

 

   

Już po raz drugi w tym roku szkolnym do naszej szkoły zawitał geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu - pan Paweł Woźniak. Spotkanie to również odbyło się w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu „Wirtualne podróże – Nauka w plecaku”. Gdzie podróżowaliśmy tym razem? Oczywiście w przeszłość geologiczną naszej planety. W krainę, w której przed milionami lat zamieszkiwały mamuty. Te wielkie włochate stworzenia, które fascynują do dziś. Z warsztatów dowiedzieliśmy się, iż mamuty zamieszkiwały m.in. terytorium Europy i Azji. Pan Paweł opowiedział o tym bardzo obrazowo, wspierany multimediami. Pokazywanym slajdom z wizualizacjami mamutów towarzyszyły bowiem odtworzone komputerowo odgłosy tych wielkich kudłatych stworzeń oraz tupot ich odnóży po zamarzniętym lodzie. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 6, 7, 8 oraz 2 b. To do niech skierowane były pytania pana Pawła. Za dobrą odpowiedź można było otrzymać ulotki państwowego Instytutu Geologicznego związane z realizowaną na warsztatach tematyką. Trzeba przyznać, iż sporo uczniów wykazało się wiedzą i spostrzegawczością. Najciekawsze było podsumowanie warsztatów bowiem uczniowie mogli nie tylko dokładnie zobaczyć, ale próbować potrzymać ogromny, ciężki autentyczny kieł mamuta. To była ogromna niespodzianka. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy, nie wyłączając grona pedagogicznego dostali na pamiątkę minerały - kamienie półszlachetne. Każdy mógł sobie wybrać kamień, który w/g słów geologa przynosi szczęście. Podjęliśmy stałą współprace z PIG w Sosnowcu, toteż w nowym roku szkolnym będą zorganizowane kolejne spotkania z geologiem.

 

  

W dniu 31.05.2023 r reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w mistrzostwach Śląska i Zagłębia w siatkówce plażowej. Zawody były rozgrywane w kompleksie sportowym „Centrum Sportów Letnich i Wodnych w Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej”. Rozgrywki były prowadzone w systemie grupowym bez ograniczeń wiekowych w dwóch kategoriach, dziewcząt i chłopców. Oprócz naszej szkoły w zawodach udział wzięły reprezentacje z dziewięciu szkół m In. z Dąbrowy Górniczej, 2 szkoły z Sosnowca, Będzina, 2 szkoły z Zabrza, Olkusza, Mysłowic oraz nasz szkoła z Katowic . Po bardzo emocjonujących i zaciętych meczach uczniowie naszej szkoły zajęli drugie miejsce w swojej grupie i trafili do półfinałów. W półfinale po bardzo dobrym meczu w trzecim secie ulegli drużynie z Mysłowic, która jak się później okazało wygrała dzisiejsze zawody. W małym finale o trzecie miejsce nasi dzielni sportowcy w składzie Marcin, Sebastian i Dawid spotkali się ze swoimi dobrymi znajomymi z Sosnowca z SP 30. Po dwóch setach szybko rozprawili się z rywalem i finalnie zajęli 3 miejsce w kategorii chłopców. Meldując się na pudle ustąpili tylko dwóm szkołą ponad podstawowym z Sosnowca i Mysłowic. Pomimo, że byliśmy jedną z młodszych ekip i przyszło nam się mierzyć z o wiele starszymi zawodnikami to nasi reprezentanci dali z siebie wszystko i walczyli jak równy z równym. Gratulujemy naszym reprezentantom i życzymy im wielu sportowych i nie tylko sukcesów.

                                                                  Ze sportowym pozdrowieniem, nauczycie wychowania fizycznego

 

 

  

 

 

 

We wtorek 30 maja 2023 r.  reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XVI Mistrzostwach Śląska i Zagłębia w piłce nożnej. Mistrzostwa były organizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy z Dąbrowy Górniczej. Mecze rozgrywano na obiektach CSiR w Dąbrowie Górniczej. Zawody rozpoczęły się uroczystym powitaniem organizatora. Omówione zostały podstawowe zasady i przepisy gry. Następnie odbyło się losowanie po czym drużyny poszczególnych szkół rozpoczęły rywalizację. Ze względu na dużą liczbę drużyn turniej rozegrano systemem grupowym, a mecze trwały 2x7 minut. W mistrzostwach wystąpiło 12 drużyn, które zostały podzielone na 4 grupy

Na mistrzostwach nie było ograniczeń wiekowych, tak wiec nasza reprezentacja musiała się mierzyć się z o wiele starszymi od siebie zawodnikami, a mimo to rozegrała naprawdę dobre zawody. Chłopaki zagrali z dużym zaangażowaniem i wygrali swoją grupę pokonując dwie ekipy z Olkusza 3:0 i z Częstochowy 1:0. W ćwierć finale spotkali się ze reprezentacją Szkoły Podstawowej nr 30 z Sosnowca. Mecz był bardzo wyrównany i emocjonujący. Zarówno My jak i przeciwnik mieliśmy sytuacje do strzelenia gola lecz w regulaminowym czasie nic nie wpadło do siatki. Tak więc o wyniku musiały zadecydować rzuty karne. Niestety ale w tym dniu rzuty karne lepiej wykonywali reprezentanci SP nr 30 z Sosnowca (5:3) i to oni przeszli do ścisłych pół finałów. Podsumowując relację z mistrzostw reprezentacja naszej szkoły po dobrych lecz wyczerpujących meczach zajęła wysokie piąte miejsce strzelając 4 bramki i nie tracąc gola w regulaminowym czasie gry. Na zakończenie organizator podsumował zawody, wybrano najlepszego strzelca i bramkarza turnieju, a każda szkoła otrzymała pamiątkowy dyplom.

Bardzo serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom i dziękujemy im za godne reprezentowanie naszej szkoły, zaangażowanie i walkę w każdym meczu.

Ze sportowym pozdrowieniem nauczyciele wychowania fizycznego.

 

 

 

 

London Week – część II – wyniki quizu

Nawiązując do artykułu poprzedniego, będącego wstępem do konkursu o Londynie, nareszcie jesteśmy w stanie ogłosić zwycięzców. Pytania nie były proste i wymagały uważnego słuchania wykładu nauczyciela oraz czytania informacji wyświetlanych na tablicy interaktywnej. Dodatkową trudność stanowiło wyświetlanie pytań w języku angielskim, co zmusiło uczniów do użycia słowników. Uczennica klasy V SP podczas omawiania nietypowych atrakcji Londynu sama z własnej woli notowała wszystko o czym mówił nauczyciel, co z pewnością ułatwiło jej udzielenie właściwych odpowiedzi na bardzo trudne pytania w quizie.

I miejsce – Natalia Kubica – klasa V

II miejsce – Joanna Gawin – klasa VI

III miejsce – Sebastian Arnista – klasa VII

                                   Serdecznie gratulujemy!!!

 

  

#ZDROWOROSNA, to Akcja, polskiego przedsiębiorcy dr inż. Wojciecha Legutko. Jest ona dedykowana dzieciom, uczniom szkół podstawowych . Celem jej jest to, aby przekonać dzieci, iż  uprawa roślin to nie tylko element zdrowego stylu życia, ale również świetna zabawa. I sposób na integrację zespołu klasowego. Akcja#ZDROWOROSNA w kreatywny sposób kształtuje postawy proekologiczne i zamiłowanie do zdrowej żywności. Dzięki zgłoszeniu szkoły do Akcji otrzymaliśmy nie tylko materiały dydaktyczne, ale przede wszystkim nasiona warzyw m.in.: koperku, pietruszki, szczypiorku oraz doniczki produkcyjne i odpowiednią ziemię. Uczniowie klas 2b i 6 utworzyli swoje miniogródki warzywne na klasowych parapetach lub (kto chciał) zabrał doniczki do domu. Cieszymy się, że pierwsze warzywa już wyrosły. Obecnie oczekujemy na nasiona kwiatów. Oby się udało przed końcem roku szkolnego.

Pozostałą ziemię wykorzystaliśmy do kolejnego zasadzenie kwiatów doniczkowych. Tym razem była to sekstezja purpurowa. Niejako przy okazji zasadziliśmy na placu szkolnym krzaczek bukszpanu. Teraz pamiętamy o jego podlewaniu.

 

   

Światowy Dzień bez Papierosa był okazją, aby promować zdrowy styl życia bez nikotyny, z dala od papierosowego dymu. Tak bardzo szkodliwego dla ludzkiego organizmu. Klasy: 6,7 oraz 8 wzięły udział w zajęciach z profilaktyki uzależnień pod hasłem: „Czy warto palić papierosy- zdecyduj sam”.

Przeprowadzone tego dnia zajęcia w formie warsztatów profilaktycznych miały na celu obrazowe przekazanie informacji o przyczynach, dynamice i skutkach uzależnienia od tytoniu, uświadomienie zagrożeń, jakie niesie nałóg palenia papierosów, podkreślenie korzyści wynikających z rzucenia palenia papierosów, uświadomienie skutków nikotynizmu biernego, ukazanie społecznych i zdrowotnych skutków palenia papierosów przez młodzież. Zwrócono również uwagę, iż palenie tzw. elektronicznych papierosów również destrukcyjnie wpływa na nasze zdrowie.

Uczniowie sami obliczali ile przeciętny palacz wydaje na swój nałóg dziennie, miesięcznie i rocznie biorąc pod uwagę, że średnia cena paczki papierosów to 17 złotych. Mogli obliczać na kalkulatorach w swoich smartfonach ,aby obliczenia były prawidłowe. Wielkie było zdziwienie uczniów, okazało się bowiem, ze koszt tytoniowego nałogu to ponad 6 tysięcy złotych rocznie.

Na korytarzu szkolnym umieszczono dekorację, której motywem przewodnim było hasło „Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie, warto o tym przekonać najbliższe otoczenie”.

 

 

  

„Jest w tym coś pięknego, prawda? – wymruczał Nick –

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem Londyn, zapragnąłem być jego częścią.

Wszystkie te warstwy historii, śmierci i majestatyczności …

Tu masz poczucie, że możesz być każdym, dokonać wszystkiego”.

Samantha Shannon Zakon Mimów

W związku z tym, że niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Języka Angielskiego, nauczyciel języka angielskiego zorganizował na terenie szkoły ogólnopolskie wydarzenie pod hasłem LONDON WEEK. Na półpiętrze szkoły została stworzona wystawa o Londynie jakiego nie znamy z materiałami Didacto Polska w języku polskim i języku angielskim. Wystawa przedstawiała niecodzienne ciekawostki z życia Londynu między innymi o tym że:

- najmniejszy autobus oprócz kierowcy mieści tylko jednego pasażera

- w najmniejszym komisariacie policji pracuje tylko jedna osoba

- nietypowe rzeźby, wystające z murów budynku nosy przynoszą szczęście temu, kto je wszystkie odnajdzie

I wiele innych o których nie dowiemy się z książek. Uczniowie mieli również okazję ćwiczyć umiejętność czytania jednocześnie w języku polskim i angielskim. Ponadto świetną zabawą było odczytywanie QR CODÓW z wystawy na telefonach komórkowych, za nimi zawsze czekała nas jakaś ukryta niespodzianka. Wydarzenie LONDON WEEK zostało połączone z dwoma innymi ogólnopolskimi projektami realizowanymi w szkole zatytułowanymi Angielski jest Fun-tastyczny
(I edycja) oraz Discover English – speaking countries, a także z Międzynarodowym Dniem Łamańców Językowych z którego nauczyciel języka angielskiego napisał i opublikował na stronie szkoły notatkę w I semestrze bieżącego roku szkolnego.

W ramach LONDON WEEK został przeprowadzony konkurs w formie quizu sprawdzającego wiedzę o Londynie przy wykorzystaniu tablicy interaktywnej w sali nr 11. Wyniki konkursu zostaną opublikowane w kolejnym artykule.