Czekolada. Smak, który zna każdy i zapewne kojarzy mu się z czymś bardzo smacznym i słodkim. I choć dietetycy i dentyści nakłaniają do ograniczenia słodyczy w tak wyjątkowy dzień warto oddać się… chwili zapomnienia i degustować. Klasy 2b, 6 oraz kilku uczniów z klasy 3 i 8A mieli okazje obchodzić w szkole to najsłodsze święto w ciągu roku.

Zapoznaliśmy się z historią czekolady oraz z etapami jej produkcji. Oglądaliśmy filmik o plantacji kakaowca, poznaliśmy składniki, z których składa się prawdziwa czekolada. Robi się ją z miazgi kakaowej, tłuszczu - najlepiej kakaowego, lecz zdarza się też, że z innego roślinnego - oraz substancji słodzącej. Dodatkowo do mlecznej czekolady dodaje się mleko

Do naszej słodkiej lekcji mieliśmy wyjątkowe pomoce: czekolady gorzką, mleczną, deserową, ciasteczka w polewie czekoladowej oraz czekoladę na gorąco rozpuszczona w ciepłym mleku. Niektórzy byli bardzo zdziwieni, iż tzw. biała czekolada, do której nie dodaje się kakao, tak naprawdę… jest czekolada tylko z nazwy. Nie zawiera bowiem podstawowego składnika czekolad czyli ziarna kakaowego.

Aby nie było nam za słodko uzupełnialiśmy tematyczne rebusy, rozwiązywaliśmy zagadki. Nie brakło również kolorowanek związanych tematycznie z Międzynarodowym Dniem Czekolady, który przypada dokładnie 12 kwietnia. I choć w ramach realizacji programu „Dobrze jem - więcej wiem” oraz naszej innowacji pedagogicznej „Świat wokół nas ” zawsze promujemy zdrowy styl życia… to zapewniamy, że oprócz doskonałego smaku spożywanie gorzkiej czekolady wpływa korzystnie na układ nerwowy i mózg. Dzięki polifenolom czekolada polepsza jakość snu, niweluje stres i sprzyja koncentracji. Poza kakao, gorzka czekolada zawiera między innymi: magnez, potas i żelazo. Dzięki czemu poprawia humor, a także koncentrację, pracę mózgu oraz układu krwionośnego. Ponadto, kakao zawiera w sobie wysoką zawartość witamin z grupy B, A i E oraz składniki mineralne wapń, potas, fosfor, cynk, żelazo i magnez.

Toteż z czystym sumieniem obchodziliśmy ten wyjątkowy, słodki dzień.