23 marca 2023 uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w Dniach Otwartych Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach. Mieliśmy okazję spotkać się z nauczycielami i uczniami poszczególnych zawodów nauczanych w Szkole Branżowej. Gościliśmy w pracowni gastronomicznej, gdzie zapoznaliśmy się z podstawowymi zadaniami kucharza takimi jak: sporządzania potraw i napojów, przechowywania żywności, wykonywania czynności związanych z ekspedycją potraw i napojów. Dowiedzieliśmy się  także jak odbywają się praktyki i podczas jakich dodatkowych zajęć można doskonalić swoje umiejętności.

Wielu ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy się także w pracowni ślusarskiej.  Ślusarza określa się jako rzemieślnika, którego zadaniem jest ręczna lub ręczno - maszynowa obróbka metalu. Ślusarz wytwarza proste konstrukcje metalowe, konserwuje i naprawia mechanizmy i wyroby. Zasadniczym wyposażeniem ślusarskiego stanowiska pracy jest stół warsztatowy z imadłem, narzędziami do obróbki metali oraz przyrządami pomiarowymi. Jest to ciekawa oferta zarówno dla chłopaków jak i dziewcząt.

Mnóstwo pozytywnych emocji wzbudziła wizyta w klasie o profilu pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Zostaliśmy zapoznani z domowymi i przed wszystkim ekologicznymi sposobami wykonywania płynów: do czyszczenia powierzchni, podłóg oraz mycia naczyń.

 Na zakończenie spotkania zostaliśmy poczęstowani przepysznymi naleśnikami. Poczęstunek był poprzedzony pokazem wykonywania flambirowanych naleśników, które także degustowaliśmy. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły, czas dokonać wyboru dalszej drogi kształcenia